Milé moje dcéry,

 

ak to ešte výslovne neodznelo pri našich raňajkových rozhovoroch, ak to ešte úplne jasne nevyplynulo z našich dobre mienených rodičovských rád, ak to ešte pre Vás nebolo viditeľné z našich skutkov, potom si to, dievky moje, prečítajte tu, v písmenkách a riadkoch. Že by som veľmi chcela, aby ste boli  LOVCAMI.

Bez ohľadu na to, aké si zvolíte povolanie, akú si vyberiete vysokú školu. Lovcami nie profesiou, ale charakterom. Viem, že Vám to evokuje dobu kamennú alebo Tolkienových vysokých štíhlych ušľachtilých elfov, ale či v praveku, či v rozprávke alebo v súčasnej realite, podstatu majú všetci lovci rovnakú.

Lovci LOVIA, čo zahŕňa najprv vyhliadnutie si cieľa - zveri, dlhodobé sledovanie jej pohybu a návykov,  znamená to učenie sa technike ovládania luku a šípu i technike presného zamierenia. Znamená to tiež naučiť sa disciplíne a trpezlivému čakaniu na ten správny okamih. Znamená to aj mať odvahu a silu včas vystreliť.

Budete dobrými lovcami, keď si rozvážne zvolíte svoje ciele a sny a poctivo sa po ceste životom krok po kroku budete učiť umeniu loviť. Budete dobrými lovcami, keď budete trpezlivé, budete sa z každého neúspešného pokusu učiť, ale nikdy nebudete strieľať naslepo. Keď si nebudete míňať šípy na nedôležité ciele. Budete dobrými lovcami, keď zistíte, že aj cesta zarúbaná sa dá presekať a práve taká bude pre Vás väčším pôžitkom, ako keby ste popri širokej rovnej diaľnici bezducho zbierali náhodné krátkodobé potešenia, ktoré sú možno práve „in“. Budete dobrými lovcami, keď budete mať v pravom okamihu odvahu vystreliť.

Ja viem, že  táto doba s kopou možností ponúka aj kopu pochybností. Že sa človek už ťažko orientuje v hodnotách a teda aj pri vyberaní cieľa. Že to často na prvý pohľad vyzerá tak, že lepšie sa majú tí ZBERAČI. A že za takých okolností je veľmi ťažké držať sa cieľa. Ale milé moje dievky, sľúbte mi, že to skúsite a ja Vám budem celý život držať palce, aby Vám boli dopriate vždy zásahy do čierneho. 

 

Mama

 

PS. ... a zbierať budeme popri tom spoločné chvíle a zážitky a raz za rok čučoriedky na Magure. 

 

Prečítajte si aj Koľko vážia sny?