Tak v Košiciach ľudia nakupovali ako pred vojnou. Tak zneli titulky v novinách a fotografie v miestnych denníkoch ukazovali prázdne regále v mnohých obchodoch. Zohnať chlieb v utorok podvečer bol na východe krajiny problém. Predavačky boli prekvapené, zákazníci a zákazníčky zaskočení.

Na druhej strane republiky hlásili paniku. Kilometrové kolóny áut so slovenskou poznávacou značkou na rakúskych hraniciach a útok na obchody v prihraničných dedinkách.

Ľudia zvládali historicky prvýkrát zatvorené obchody v deň príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda s väčšou i menšou noblesou. Teda, aspoň podľa médií. No, neviem, nezdá sa mi to.

Nemám rada, keď sa štát alebo cirkev tvária ako ochrancovia pracujúcich mám a otcov, aby mohli ľuďom kázať, kedy nakupovať a kedy oddychovať. Ale keď tak urobia, netreba sa čudovať, že trh sa zariadi. Nenakúpiš na Slovensku, pôjdeš do susedného Rakúska či Maďarska. Na to Európsku úniu máme, nie?

Ale aj tak sa mi zdajú titulky v bulvárnych médiách prehnané. Keďže ľudí v kolónách neoslovili priamo, neviem s určitosťou povedať, či všetci útočili na rakúske obchody kvôli chlebu, aby ich blízki nehladovali.

Ani sa mi nechce veriť, že obchodníci nezvládli zásobovanie, lebo nevidím rozdiel medzi voľným 5. júlom alebo napríklad 1. májom, ak vyjde uprostred týždňa. Stále je to jeden voľný deň a nakúpiť tak, aby ste ho prežili, nemôže byť problém. Lebo aj pred ním aj po ňom obchody zase otvoria.

Budem veriť, že dôvody paniky boli oveľa príjemnejšie. Prázdninové a dovolenkové. Verím, že tí z Bratislavy iba využili voľný deň a v kolónach šli na nákupy v letných akciách ako to často robia, na kúpaliská, na výlety alebo sa cez Rakúsko vybrali do Slovinska či do Chorvátska k moru.

Preto verím, že bolo viac tých, čo sa nepoddali hromadnému zdeseniu z vyhladovania, bezhlavému nakupovaniu alebo útokom na diskutujúcich pod spomínanými článkami len preto, že mali iný názor na zatvorené obchody. Veď včera sme mali voľný deň nielen preto, že Cyril a Metod nám priniesli kresťanskú vieru, ale aj vzdelanie. A zdravý rozum.  

.

Prečítajte si aj Nedeľné nákupy