PARÍŽ. Parížska primátorka Anne Hidalgová vyzvala na zákaz feministického festivalu, ktorý sa má v Paríži konať v júli tohto roku, a v ktorom je 80 percent programu vyhradených pre ženy tmavej pleti. Podľa Hidalgovej by mal byť "blackfeministický" festival Nyansapo zakázaný, pretože "vylučuje belošské publikum".

Hidalgová vo svojom tweete napísala, že si vyhradzuje právo "stíhať organizátorov za diskrimináciu", informovala spravodajská stanica BBC. Festival Nyansapo medzičasom odsúdilo a kritizovalo viacero združení, ktoré sa venujú boju proti rasizmu.

 

Priekopníčka boja za ľudské práva Rosa Parksová.  Foto - TASR/AP

 

Parksová sa obracia v hrobe

Organizácia SOS Racisme ho označila za "ohavnosť" a uviedla, že je "návratom k etnickej separácii". Medzinárodná liga proti rasizmus a antisemitizmu (LICRA) vo svojom vyhlásení napísala, že jedna z najznámejších aktivistiek za občianske práva v USA "Rosa Parksová sa musí obracať v hrobe".

Adekvátne opatrenia voči organizátorom festivalu od Hidalgovej už uplynulý piatok žiadala regionálna organizácia krajne pravicového Národného frontu (FN). Jej predstavitelia na primátorku apelovali, aby vysvetlila toto "očividne rasistické" podujatie.

 

Champs-Élysées v Paríži.   Foto - TASR/AP

 

Iní nespomínali rasu

Afrofeministické hnutie Mwasi, ktoré je organizátorom podujatia, vo svojom vyhlásení uviedlo, že sa stalo "terčom dezinformačnej kampane a série falošných správ zosnovaných krajnou pravicou". Organizátorky tiež vyjadrili poľutovanie nad postojom niektorých protirasistických zoskupení, ktoré "sa nechali zmanipulovať". Upozornili tiež, "vrchnosť" nemala "žiadny problém" so ženskými feministickými skupinami a "diskusiami medzi nami, ženami", keď nebola zmienka o rase.

Festival sa má konať v budove La Générale, ktorá je majetkom parížskej radnice. Akcie s obmedzením pre vstup sú však aj vo verejnom priestore.