BRATISLAVA. Anglická herečka Hattie Morahan (Kráska a zviera) a kanadský herec českého pôvodu David Nykl (Hviezdna brána) sa postavia po boku Slovenky Táne Pauhofovej (Horiaci ker) v minisérii Bez vedomia, špionážnej dráme, ktorá sa odohráva v 80. rokoch v Prahe.

"Šesťdielna séria sa tu práve natáča v produkcii HBO Europe, niektoré scény budú následne točené v Londýne," TASR informoval za tvorcov Bohuš Mäsiarčik.

 

 

Radil spolupracovník CIA

Ako ďalej uviedol, Bez vedomia je televíznym scenáristickým debutom Ondreja Gabriela. Réžie sa ujal Ivan Zachariáš, ktorý spoločne s Alicou Nellis nakrútil minisériu Pustina. "Na seriáli sa ako odborný poradca podieľal tiež spolupracovník CIA a svetovo uznávaný expert na špionážnu techniku H. K. Melton."

Jeseň 1989. Sovietske impérium vo východnej Európe sa otriasa v základoch. Vo vzduchu visí zmena. Nevie sa však, kedy príde a akú podobu bude mať. Profesionálna huslistka Mária a jej politicky aktívny manžel Viktor sa po dvanástich rokoch londýnskeho exilu vracajú do Prahy. Rodinná návšteva sa však čoskoro mení v drámu. Mária skončí v nemocnici a keď sa preberie z bezvedomia, jej manžel je preč a nikto nevie, kam zmizol.

 

O zmenách v Československu

"Aj keď sa príbeh odohráva v 80. rokoch, je absolútne aktuálny, a to aj pre našu polarizovanú spoločnosť. Je rozprávaný z Máriinho uhla pohľadu, čím typicky mužský žáner získava ďalší rozmer," poznamenala Tereza Polachová, kreatívna producentka HBO Europe k špionážnemu príbehu "netradične vyrozprávanému očami na pohľad priemernej ženy".

"Bez vedomia sa odohráva v predvečer a počas búrlivých politických zmien v Československu, a preto je jeho premiéra symbolicky stanovená na koniec roka 2019, kedy budú prebiehať oslavy 30. výročia Nežnej revolúcie," uzavrel Mäsiarčik.