Pozor, pozor, je dosť možné, že onedlho Poľsko zaznamená deficit jedného produktu. Možno to bude šanca pre Slovákov, aby tento tovar začali vyrábať a predávať. Ide o kufre.

Je to tak, keď má niekto dve vlasti, prežíva všetko dvojmo. Pred rokom som prežívala prezidentské voľby na Slovensku – veď nie je mi jedno, kto je prezidentom krajiny, v ktorej žijem. Pred dvomi dňami, v druhom kole si Poľsko zvolilo novú hlavu štátu. Nie je mi jedno, kto stojí na čele krajiny, v ktorej som sa narodila, žila niekoľko rokov a stále žijem jej radosťami a problémami, napriek tomu, že fyzicky som tu, na Slovensku. Navyše žije tam moja rodina. Je hádam dobré po psychologickej stránke, že človek si vždy môže povedať, že má v zálohe, keby voľby nedopadli dobre, ešte tú druhú krajinu.

Je zaujímavé, ako sa emigráciou žongluje. Raz znamená bohatstvo, odvahu. Inokedy - núdzu, ako sa z biedy dostať. Emigrácia môže byť aj protestom. Prezidentovi Bronislawowi Komorowskému, ktorý na druhé funkčné obdobie nebol zvolený vyčítali, že práve za jeho čias (a vládnej Občianskej platformy, z ktorej pochádza) veľa Poliakov emigrovalo.

Teraz, keď prezidentské voľby vyhral Andrzej Duda, podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť, si tí, ktorí pamätajú časy, keď v Poľsku vládli dvojičky Jaroslaw (premiér) a Lech Kaczynski (prezident), práve začínajú baliť kufre. Pre ich odporcov je výhra Dudu predzvesťou návratu malomeštianského, xenofobického Poľska.

Čo to znamená pre Slovensko? Kto vie, možno tu narastie počet cudzincov. Jeden môj známy, ktorý si už pred nejakým časom kúpil na Slovensku chatu, ju má nielen preto, že má túto krajinu rád, ale aj pre prípad, keby sa k moci dostala strana, ktorú nemá rád. Možno už balí kufre.

Kufre možno balia aj iní známi, ktorí dlhé roky nemohli mať deti. Viac ako rok sa tešia z krásnej dcéry. Dieťa sa narodilo vďaka metóde in vitro, ktorú nahlas kritizoval Andrzej Duda (strašil aj väzením tým, ktorí sa tej metóde podrobili). Práve predvčerom sme sa s otcom krásneho dievčatka rozprávali po telefóne. Známy ukončil rozhovor tým, že dúfa, že sa nebude musieť skrývať len preto, že jeho dieťa sa narodilo po dlhých lekárskych zásahoch.

V Poľsku budú na jeseň parlamentné voľby. Kto vie koľko kufrov sa vráti do Poľska. Alebo koľko vycestuje…