BRATISLAVA. Bratislavské Divadlo Nová scéna (DNS) uvedie v piatok (11. mája.) poslednýkrát pôvodný slovenský muzikál Madame de Pompadour so Sisou Sklovskou v hlavnej úlohe. "Po veľkom úspechu muzikálu na domácej scéne, ale aj v zahraničí sa tak skončí muzikálový život jednej z najznámejších kurtizán sveta, ktorá ovplyvňovala chod francúzskych dejín v 18. storočí, inteligentnej, krásnej ženy, ktorú mnohí obdivovali aj nenávideli," informovala TASR PR manažérka DNS Zuzana Šebestová.

 

Madame de Pompadour išili na Sisu Sklovskú 

Premiéra Madame de Pompadour sa konala 12. februára 2016, autorsky sa pod predstavenie podpísala trojica Martin Kákoš (réžia a libreto), Ľubo Horňák (hudba a hudobné naštudovanie) a Marián Brezáni (texty piesní). V scéne Paľa Andraška a výpravných kostýmoch Ľudmily Várossovej sa predstavili Štefan Skrúcaný/Stano Král, Maroš Kramár/Jozef Vajda, Lucia Vráblicová, Patrik Vyskočil/Ján Slezák/Dárius Koči, Karin Olasová, Pavol Plevčík, Lukáš Pišta, Tomáš Majláth, Karol Čálik, Ján Mistrík a ďalší. Choreografiu mal na starosti Jaroslav Moravčík.

Hlavnú úlohu slávnej kurtizány šili priamo na telo Sisy Sklovskej. "Je to ďalšia legendárna postava ženy, kde bolo čo hrať. Madame de Pompadour bola vzdelaná žena, biznismenka, tvorila módu, milovala divadlo a keďže bola oficiálnou milenkou kráľa, mala obrovskú moc, dokonca aj v parlamente," uviedla na margo postavy, v ktorej sa podľa vlastných slov opäť našla. "Už teraz viem, že mi táto postava femme fatale bude chýbať," poznamenala Sklovska k muzikálu s tým, že ju teší záujem oň doma i v zahraničí.

 

 

Ďalšia femme fatale

"V Južnej Kórei v Daegu na najväčšom medzinárodnom muzikálovom festivale na svete sme za tento muzikál dostali hneď tri ocenenia - najlepší muzikál, najlepší herec vo vedľajšej postave - Ján Mistrík, a mne sa na tomto festivale podarilo získať už po druhý raz (prvé ocenenie bolo za postavu Mata Hari v rovnomennom muzikáli) najvyššie ocenenie - najlepšia herečka v hlavnej role," dodala a ďalej prezradila, že už vzniká ďalší pôvodný slovenský muzikál Mária Terézia: "V oveľa modernejšom kabáte po všetkých stránkach. Veľmi sa teším na ďalšiu femme fatale, do ktorej sa budem vžívať pod vedením staronového tvorivého tímu."

Nový muzikál Mária Terézia bude mať na Novej scéne premiéru 22. marca 2019. Podpísaný pod ním bude tvorivý tím Dodo Gombár, Ľubo Horňák a Marián Brezáni. Pripravovaný titul uzavrie tak muzikálovú trilógiu o osudových ženách - Mata Hari, Madame de Pompadour a Mária Terézia.