PARÍŽ, BRATISLAVA. Vo finančníckej poisťovníckej brandži som mala pred rokmi mladú francúzsku kolegyňu, ktorá nás v obliekaní a vkuse všetkých na oddelení tromfla. Sršala nápadmi, na služobkách väčšinou zmeškala lietadlo, ale šatku na hlave, či na krku si vedela uviazať na sto spôsobov. Po roku mi pri rannej káve povedala, že vyplnila prihlášku na prestížnu súkromnú vysokú školu MOD’SPE Paris. O pár mesiacov mi popisovala, ako prebiehal prijímací pohovor, ako ju ostrými otázkami zahnali do kúta. O pár týždňov plakala od radosti, že ju prijali. S magisterským diplomom prestížnej vysokej školy módy a manažmentu odišla do Hong Kongu, kde je v súčasnosti generálnou riaditeľkou (General Manager) vo veľkej nadnárodnej firme zameranej na výrobky ženského prêt a porter.

Rovnakú kariéru teraz môžu urobiť aj Slovenky a Slováci, ak si do 20. júna podajú prihlášku. Od septembra otvára v Bratislave svoju jedinú pobočku v strednej Európe prestížna parížska univerzita pre módnych profesionálov MOD'SPE Paris. Ako uviedol magazín elle.cz jedným z lektorov bude Bruno Benedic z módneho domu Chanel.

 

Značka Sonia Rykiel z kolekcie jeseň - zima 2016 - 2017 počas prehliadky v Paríži. 

 

Móda prepojená s firmami

Prestížna súkromná vysoká škola MOD’SPE Paris, založená v roku 1993, učí svojich študentov virtuózne kombinovať kreativitu, dizajn a vďaka šikovnému manažmentu a profesionálnej komunikácii ich vnášať do sveta ekonomiky a biznisu. Svojim absolventom otvára tisíce dvier do sveta módy.

Súkromná škola je vo svojom fungovaní blízko spätá s podnikmi a firmami módneho sektora, pomáha im, zaujíma sa o ich potreby, vytvára profesionálnu sieť kontaktov, udržuje kontakty so svojimi bývalými študentami. Je v pracovnom kontakte s 800 firmami.

Svet módy, luxusu a dizajnu je stále v pohybe, tendencie, látky, kódy, stratégie sa menia zo dňa na deň. Filozofiou školy je udržať si len študentov s najväčším oduševnením a pasiou, študentov, ktorých svet módy láka, ktorí sa vedia otvoriť svetu, iným kultúram, ktorí sú odvážni, inteligentní a kreatívni.

 

Riaditeľ MOD'SPE a prezident Francúzskej federácie dámskej konfekcie Daniel Wertel v Bratislave.

 

Manažérov pre módny biznis

"V septembri otvoríme študijný odbor produktový manažér pre módny marketing a dizajn," informovala podľa TASR v januári v Bratislave zástupkyňa MOD'SPE Paris CENTRAL EUROPE Silvia Paveková. Ako dodala, škola nebude vychovávať módnych návrhárov, zameria sa na budúcich manažérov, ktorí pracujú v módnom biznise.

Škola bude otvorená pre študentov z celej strednej Európy, štúdium bude prebiehať v anglickom jazyku. V prvom ročníku má škola ambíciu otvoriť dve triedy. "Predpokladáme, že prijmeme 40 až 60 študentov,"uviedla ďalšia zástupkyňa školy Jana Lalová.

Až 90 percent absolventov si nachádza pracovné miesto do šiestich mesiacov po skončení školy.

 

Chanel.

 

Veriť svojím nápadom

Mnohí majú predstavu, že ide vo svete módy ide len o určovanie módnych trendov,  celodenné nakupovanie, obliekanie modeliek, neustále cestovanie, či aranžovanie výkladov módnych obchodov. Je to však veľmi zjednodušený pohľad.

Profesionáli z brandže hovoria, že každý deň je iný, treba byť neustále v obraze, sledovať sociálne siete, médiá, mať odvahu veriť svojim nápadom, byť odvážny, treba vedieť predvídať, mať cit, štýl, schopnosť sa sústrediť, kritické oko, vedieť byť kritikom svojej vlastnej práce z pohľadu klientov.

MOD’SPE Paris od svojho založenia vyvíja medzinárodné projekty, podporuje študentské  výmeny, výmenu skúseností s inými vysokými školami v zahraničí, venuje čas a zdroje poradenstvu a školeniam vo firmách orientovaných na módny priemysel po celom svete.

O svete módy sa hovorí, že je to svet uzavretý, snobský, neprípustný. Paríž dokazuje, že tomu tak celkom nie je, je to svet otvorený pre tých, ktorí sa vedia nadchnú, ktorí majú odvahu byť kreatívni.

 

Prečítajte si aj Slovenky v Paríži sú v móde odvážnejšie