ATÉNY. Na gréckom ostrove Lesbos vyhlásili dnes výnimočný stav v súvislosti s pondelňajším zemetrasením, pri ktorom zahynula jedna žena a ďalších zhruba 800 ľudí muselo opustiť svoje domovy. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom informovala agentúra AP.

Podmorské zemetrasenie s magnitúdou 6,2 zasiahlo v pondelok juh ostrova Lesbos, avšak cítili ho aj ľudia v západnom Turecku vrátane mesta Istanbul a tiež na susedných gréckych ostrovoch. 

Otrasy podľa miestnych úradov vážne poškodili alebo úplne zničili domy v dovedna 12 dedinách ležiacich na juhu Lesbosu. Najviac ním boli postihnutí práve starší ľudia. Tí sú nateraz ubytovaní u svojich príbuzných, vo viacerých hoteloch alebo aj v prístrešku, ktorý na ostrove prevádzkuje grécka armáda.

Zemetrasenie predstavuje už druhú krízovú situáciu, ktorú tento východogrécky ostrov zažíva v uplynulých dvoch rokoch. Tou prvou boli státisíce migrantov a utečencov vrátane mnohých pochádzajúcich zo Sýrie či Iraku, ktorí smerovali do Európy a na Lesbos doplávali z Turecka. 

.

Prečítajte si aj Nórsko navrhuje zákaz moslimských celotvárových šatiek v školách