BRATISLAVA. Zhromaždenie za slušné Slovensko v piatok v Bratislave nebude. Oznámili to organizátori na facebooku.

"Tlak občianskej verejnosti donútil odstúpiť pána Fica a pána Kaliňáka. Občania ukázali, že im osud tejto krajiny nie je ľahostajný. Že sa vedia spojiť a ozvať sa. Prišli na námestia a vyvinuli tlak, ktorý nemá od Novembra 1989 obdobu. My všetci spolu sme sa dokázali postaviť za slušné a spravodlivé Slovensko. Zmena začala a je nezastaviteľná. Nedovolíme, aby nádej, ktorá je medzi nami, vyprchala," napísali v správe. 

 

Rešpektujeme ústavu

"Dnes pán prezident Kiska vymenoval novú vládu. Preto sme sa rozhodli, že v piatok sa v Bratislave zhromaždenie „Za slušné Slovensko“ neuskutoční. Od začiatku sme reprezentovali občiansky hlas a sme hrdí na to, čo občianský hlas dosiahol. Teraz sme sa dostali do bodu, kedy vidíme, že nasledujúce kroky spoločnosť delia a z občianskej pozície vieme povedať, že sú kroky sa majú diať na ulici, a kroky ktoré sa majú diať v parlamente. Sú okamihy, ktoré nie sú jednoduché, ale aj o tomto je sloboda, zodpovednosť a slušnosť. Slušní občania rešpektujú ústavu," uviedli za organizátoriov Katarína Nagy Pazmány, Peter Nagy, Karolína Farská, Juraj Šeliga, Veronika Bruncková, Tatiana Sedláková a Jakub Kratochvíl.

 

Neznamená to všek úplný koniec protestov. "My nikam neodchádzame, budeme pozorne sledovať systémové zmeny, ku ktorým sa nová vláda prihlásila a o ktorých hovorí, že je pripravená ihneď ich realizovať. To, čo vládna strana spravila doteraz, je aboslútnym minimom. Dnešok preto nie je bodkou, ale dvojbodkou. Preto zakladáme občiansku platformu „Za slušné Slovensko“, ktorej cieľom je podporovať občiansku angažovanosť a spájať ľudí za spravodlivého a slušné Slovensko. Nekončíme, naopak, sme tu a sme pripravení kedykoľvek vyjsť opäť do ulíc. Budeme vyvíjať rôzne formy občianskeho tlaku na to, aby bola vyšetrená vražda Jána a Martiny a neboli žiadne podozrenia na prepojenie štátnych inštitúcii na organizovaný zločin. Chceme vidieť, že ministerstvo vnútra funguje nezávisle a nie ako stranícka pobočka," uviedli organizátori a všetkým odkázali, aby si ich slušnosť nemýlili s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti.

Protesty, ktoré začali po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, sa konali trikrát a dostali do ulíc najviac ľudí od nežnej revolúcie v roku 1989. Protestovalo sa nielen v Bratislave, ale aj v desiatkach miest na Slovensku a v zahraničí.