Po jeho boku stojí ako manželka 20 rokov. A podľa expertov má veľkú zásluhu na tom, že dnes v Poľsku inaugurovali Andrzeja Dudu ako šiesteho prezidenta od pádu komunizmu v roku 1989. Štyridsaťtriročná Agata Kornhauser–Duda môže byť výraznou prvou dámou.

 

 

Pomohli mu dve ženy

„Agata Duda je esom pre svojho manžela, pomohla mu zvíťaziť vo voľbách,“ hodnotí pre poľský časopis Newsweek Ewa Widlaková, expertka na politickú komunikáciu, ktorá sa zameriava na ženy na politickej scéne. Manželka Andrzeja Dudu podporovala skoro celú polročnú kampaň. Pravicový kandidát strany Právo a spravodlivosť ešte v zime nebol verejnosti veľmi známy.

Popularitu si získal aj vďaka tomu, že po jeho boku stáli ženy jeho života, ktoré predstavil na straníckej konferencii na začiatku kampane – manželka Agata a dcéra Kinga, 19-ročná študentka práva.

„Budem hlasovať za Andrzeja Dudu. Nie preto, že je to môj manžel, ale preto, že mu dôverujem. Keď Andrzej sľubuje dobrý život v bezpečnom Poľsku, tak to nie sú prázdne sľuby. On to určite splní,“ hovorila počas volebného spotu.

Nevyhýbala sa ani citlivým témam. Ona si na rozdiel od časti liberálneho Poľska nemyslí, že jej manžel bude pod vplyvom šéfa strany Právo a spravodlivosť Jaroslawa Kaczyńského.  

 

 

 

Vzťah od strednej školy

Agata Kornhauser–Duda je manželkou Andrzeja Dudu 20 rokov. Je germanistkou, učí nemčinu na krakovskom gymnáziu, v tom istom, ktoré ukončil aj jej manžel. Dudovci sa zoznámili ešte na strednej škole, v tretej triede, počas oslavy narodenín kamaráta. Vtedy budúci prezident Agatu a jej kamarátku odprevadil domov.

Stretávať sa začali v septembrii 1990 a odvtedy sú pár. „Nie hneď to medzi nami iskrilo. Náš vzťah sa vyvíjal pomaly,“ povedal Duda pre Super Express. Zosobášili sa počas vysokej školy v roku 1994. Cirkevnú svadbu mali vo februári 1995. V tom istom roku sa narodila aj ich jediná dcéra Kinga.

 

 

 

Nemčinárka s misiou

Agata podporovala manžela v kampani, ale nezanedbávala ani svoju prácu. V škole si zobrala len jeden deň voľna. „Už 17 rokov učím nemčinu na krakovskom gymnázium a mám svoju prácu veľmi rada, “ hovorila vo volebnom šote. V povolebný pondelok prišla do práce. Učila svojich žiakov do konca tohto školského roka. „Je to učiteľka najvyššej úrovne. Zaujíma ju nielen učenie, ale aj život školy. Majú ju radi študenti, aj učitelia. Vždy je usmiata a radostná. Ona plní misiu,“ zhodnotil riaditeľ školy Marek Stępski.

Agata Kornhauzer–Duda je dcérou známeho poetu, literarného kritika a tlmočníka srbskej a chorvátskej literatúry, Juliana Konrhauzera. Počas kampane príznala, že ako dieťa nevedela, že jej otec bojoval proti komunizmu. „Netušila som, že môj otec tým, že písal a ako písal, bojoval s komunistami. Pochopila som to až 13. decembra 1981, keď som otvorila dvere policajtom a oni môjho otca zobrali “ (vtedy bol v Poľsku vyhlásený výnimočný stav – pozn.red.).

Newsweek informoval, že atmosféra v domu Dudovcov, keď Andrzej začal spolupracovať so stranou Jaroslawa Kaczynského Pravo a spravodlivosť, bola napätá. „Agate sa to nepáčilo. Chcela mať doma vedca. Obávala sa politiky z čias, keď väznili jej otca,“ spomína istá známa rodiny.

 

 

Vlažný vzťah s bratom 

Napätie údajne vládne aj v rodine Dudovcov. Gazeta Wyborcza v Krakove informovala, že medzi Agatou a jej o 12 rokov mladším bratom Jakubom je zásadný svetonázorový rozdiel. Keď sa Andrzej Duda podpísal pod návrh zákona, ktorý žiadal trest väzenia za oplodnenie in vitro, on sa angažoval v podpore transsexuálnej poslankyne Anny Grodzkej. Podľa Gazety Wyborczej si však Jakub Kornahuzer myslí, že jeho sestra ma vyvážené a racionálne politické názory, nie radikálne. Brat prvej dámy prezradil, že so sebou veľmi blízke kontakty neudržiavajú.

O názoroch jeho sestry bude Poľsko zrjeme ešte počuť. "V porovnani s európskymi reáliami má prvá dáma Poľska dosť silnú pozíciu, aj vďaka tomu, že prezident je volený v priamej voľbe,“ hodnotí expertka Ewa Widlaková. Spomína Jaqueline Kennedyovú, či Carlu Bruni, ktoré veľmi silno ovplyvňovali mediálnu pozíciu svojich manželov. Podobnú úlohu, podľa expertky, v Poľsku zohrávala Jolanta Kwaśniewska.

 

 

Nová prvá dáma

Aká teda bude nova prvá dáma Poľska? Uvidíme, ale podľa Widlakovej je jasné, že tak ako stála po boku manžela v kampani, bude stáť po jeho boku aj počas jeho prezidentúry.

„Fakt, že Agata Duda sa v kampani manžela angažovala a potom rezignovala na svoju prácu, svedčí o tom, že sa úlohy prvej dámy ujme na plný úväzok,“ myslí si expertka. Dnešná inaugurácia poľského prezidenta patrila hlave štátu a protocol nedáva priestor na vyjadrenia manželky, ale Agata Duda povedala už počas volebného večera, čo plánuje: „Budem sa snažiť byť dobrou prvou dámou,“ sľubovala v máji.

 

Prčítajte si aj Poľsko nebude mať prezidentku

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.