ČESKÝ TÉŠÍN. Úspešný český divadelný, filmový a televízny herec Jaromír Hanzlík, ktorého najčastejšou hereckou partnerkou bola česká herečka Daniela Kolářová, dnes oslavuje 70 rokov. Rodák z Českého Tešína Jaromír Hanzlík sa narodil 16. februára 1948. Pochádza z hereckej rodiny, otec bol operetným a kabaretným hercom, matka divadelnou inšpicientkou a asistentkou réžie v televízii. Rodičia sa rozviedli, keď bol ešte v útlom veku.

Prvú detskú rolu dostal vďaka matke už ako 13-ročný a jeho presvedčivý výkon ho predurčil na ďalšie herecké úlohy. Hoci ho v roku 1966 prijali na pražskú Divadelnú fakultu Akademie múzických umění (DAMU), rozhodol sa nastúpiť priamo do pražského Divadla na Vinohradech, kde sa so svojím talentom zo dňa na deň uchytil ako predstaviteľ výrazných úloh.

 

Foto - youtube.com

 

Doktor Mráček

Filmoví diváci si Hanzlíka najčastejšie pamätajú zo snímok Jak utopit doktora Mráčka (1974), alebo Léto s kovbojem (1976). Svoje herecké umenie preukázal tiež vo filmoch Kočár do Vídně (1966), Romance pro křídlovku (1966), Čest a sláva (1968), Slasti Otce vlasti (1969). Neskôr účinkoval aj v obľúbených televíznych seriáloch Taková normální rodinka (1971), Žena za pultem (1977), Sanitka (1984).

Z predchádzajúceho typu úloh sa vymanil v roku 1980, keď stvárnil vo filme Postřižiny (1980) od režiséra Jiřího Menzla energického, dobráckeho a hlavne hlučného strýka Pepina. Rola, za ktorú sa v zámorí dostávajú zlaté sošky, mu vyniesla na domácej scéne veľký úspech a vtipné výroky Pepina sa citujú dodnes. Ďalšiu príležitosť dostal Hanzlík znova u dvorného režiséra Bohumila Hrabala - Jiřího Menzla - vo filme Slavnosti sněženek (1983) a neskôr vo filme Konec starých časů (1989).

 

 

Svoj dlhoročný angažmán v divadle ukončil umelec v roku 1993, kde odohral svoje veľké úlohy v Hamletovi, Revízorovi, Zločine a treste, Oidipovi či Cyranovi z  Bergeracu. Publikum bolo takmer vždy jeho hereckými výkonmi nadšené. Napriek tomu sa na vrchole svojej kariéry rozhodol opustiť divadelné dosky. Na celých 16 rokov prerušil svoje herecké aktivity, odôvodnil to faktom, že ho práca nenapĺňa a odišiel žiť do zahraničia.

K herectvu sa vrátil až v pokračovaní kultového seriálu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003), zahral si aj v seriáli Pojišťovna štěstí (2004). Práca v ňom však herca netešila a tak seriálovo "zomrel". Naopak, vo filme Muži v říji (2009) stvárnil jednu z hlavných postáv s hereckou partnerkou Martou Vančurovou a opäť hral s nadšením.

V roku 1997 začal uvádzať pútavú televíznu reláciu Úsměvy, antológiu českého humoru. Nechýbali v nej známe tváre z hereckého prostredia a vtipné dialógy. Ako rušňovodiča starej lokomotívy železničky v Čiernom Balogu ho mohli diváci vidieť aj v silnom životnom príbehu s názvom Pokoj v duši (2009) v réžii Vladimíra Balka.

 

Jaromír Hanzlík. Foto - TASR

 

Tabuľka v na Moste slávy

Tabuľku so svojím menom má herec na Moste slávy v Kúpeľnom parku v Trenčianskych Tepliciach od roku 2009, pripevnil ju tam osobne počas festivalu Art Film Fest.

Charizmatický umelec má úspech u žien. Médiá ho obviňujú, že preberal lásky svojim kolegom. Prvú ženu prebral spevákovi Václavovi Neckářovi a ďalšiu partnerku, známu herečku Janu Brejchovú, českému hercovi Vlastimilovi Brodskému.

 Jeden z najpopulárnejších českých hercov Jaromír Hanzlík si zahral aj v českom thrilleri inšpirovanom skutočnými udalosťami z českého podsvetia a osudmi Radovana Krejčířa s názvom Gangster Ka, ktorý sa objavil v slovenských kinách v septembri 2015.