PARÍŽ. Predsedníčkou poroty na tohtoročnom filmovom festivale vo francúzskom Cannes bude austrálska herečka Cate Blanchettová. Dvojnásobná držiteľka Oscara tak bude nasledovať španielskeho režiséra Pedra Almodóvara, ktorý predsedal porote v Cannes minulý rok.

 

Ako dvanásta žena

Blanchettová (48) je 12. ženou, ktorá bude viesť porotu na tomto prestížnom festivale. Organizátori podujatia vyjadrili nad výberom potešenie, pričom Blanchettovú označili za "ojedinelú a unikátnu umelkyňu, ktorej talent a presvedčenie obohacujú filmové plátno i televíziu", informovala vo štvrtok agentúra AP.

 

 

Sexuálne obťažovanie

Jej výber však bude vnímaný ako politicky podfarbený, keďže Blanchettová je jednou z vedúcich postáv iniciatívy Time's Up, ktorá združuje hollywoodske herečky s neblahou skúsenosťou sexuálneho obťažovania a nerovnosti, pričom poukazuje na túto problematiku v oblasti zábavného priemyslu, politiky a médií.

Festival v Cannes sa bude konať 8.-19. mája. Súťažia na ňom filmy všetkých žánrov vrátane dokumentárnych snímok z celého sveta. Festival bol založený v roku 1946. Hlavným ocenením je tu Zlatá palma (Palme d'Or). Minulý rok ju získala švédska satirická dráma Námestie režiséra Rubena Östlunda.