RUŽOMBEROK/BRATISLAVA. Ženský pôvab a inteligencia – to sú atribúty, ktorými možno charakterizovať slovenskú herečku Annu Javorkovú. Kultivovaný herecký prejav členky Činohry Slovenského národného divadla (SND) obohatil za roky jej aktívnej hereckej práce nejednu divadelnú inscenáciu či televíznu hru. Herečka sa v nedeľu dožíva svojich 65. narodenín.

 


Foto - pinterest.com

 

Anna Javorková sa narodila 8. októbra 1952 v Ružomberku. Vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Diváci SND sa s ňou mali možnosť stretnúť od roku 1974, keď ju prijali do súboru ako vtedy jednu z najmladších členiek.

Ťažisko Javorkovej tvorby je v divadle, vytvorila však aj mnoho filmových a televíznych postáv. Často zobrazovala ženy túžiace po životnom šťastí. Je výraznou predstaviteľkou predovšetkým dramaticky závažných a charakterovo zložitých postáv. Svoj talent úspešne rozvíjala v rolách klasického repertoáru, ako aj v stvárňovaní súčasných žien.

Z klasických postáv bravúrne zvládla napríklad Alexandru z Čechovovho Platonova, Katarínu z Dostojevského Bratov Karamazovcov, Mášu z Čechovových Troch sestier. Bola však i pôvabnou Solveig v Ibsenovom Peerovi Gyntovi, Uljanovovou v hre Belasé kone na červenej tráve, Zuzkou v Kováčikovej Soli zeme. Počas hosťovania SND v českej Prahe ju mali možnosť vidieť diváci ako Maryšu v rovnomennej dráme bratov Mrštíkovcov. V legendárnom prvom naštudovaní muzikálu Na skle maľované v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava (dnes Mestské divadlo P.O. Hviezdoslava) v Bratislave hrala po boku Michala Dočolomanského Jánošíkovu milú - Aničku.

 


Foto - TASR

 

Z ďalších úloh možno spomenúť jej účinkovanie v televíznom seriáli Odsúdené (2009, 2010). Kedysi dávno Javorkovú jej herecký kolega Mikuláš Huba prirovnal k švédskej hereckej dive Grete Garbo. V roku 2010 túto legendárnu herečku aj sama stvárnila na doskách trnavského Divadla Jána Palárika v predstavení Tajomstvo Grety Garbo od významného chorvátskeho dramatika Mira Gavrana. "S ponukou prišiel režisér Ján Zeman a som mu za túto príležitosť vďačná. Dej sa odohráva v čase, keď je táto starnúca a depresiami trpiaca hviezda, ktorá už štrnásť rokov nestála pred kamerou, donútená rekapitulovať svoj život. Divák nazrie do tajných zákutí jej citového života a dozvie sa, prečo opustila svet filmových ateliérov, aj o bláznivej myšlienke vrátiť čas späť," priblížila postavu Javorková v jednom z publikovaných rozhovorov. 

Na scéne v SND účinkovala herečka v dráme Coriolanus (2012), v Divadle Aréna ju diváci mohli vidieť v detektívnej hre Bod nula (2012). Prijala aj rolu vo filmovej novinke Tanec medzi črepinami (2012).

 


Foto - pinterest.com

 

Literárny fond udelil v roku 2011 Anne Javorkovej výročnú cenu za postavy stvárnené v inscenáciách. Ocenenie Identifikačný kód Slovenska si prevzala v auguste 2012. Dvakrát bola nominovaná na divadelné ocenenie sezóny Divadelné dosky. Javiskovú reč a umelecký prednes vyučuje dramatická umelkyňa na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave.

Divadelní odborníci rozhodli, že najlepší ženský herecký výkon podala Anna Javorková v divadelnej sezóne 2012/2013 za postavu Klytaiméstry v inscenácii Aischylovej hry Oresteia, ktorú divákom ponúkla Činohra SND v Bratislave.

 

Prečítajte si aj Emma Watsonová si dáva pauzu ako herečka a pokračuje ako feministka