LONDÝN. Britská premiérka Theresa Mayová sa dnes pre budovou britského parlamentu zúčastnila na odhalení sochy britskej sufražetky Millicent Fawcettovej, ktorá sa zasadila za schválenie volebného práva žien. Socha vznikla pri príležitosti 100. výročia tejto udalosti. Informovali o tom agentúry AP a Reuters. "Boj za udelenie volebného práva ženám bol dlhý a namáhavý a Millicent pri tom bola od úplného začiatku," uviedla podľa BBC premiérka Theresa Mayová. 

Bronzovú sochu Fawcettovej odhalili vďaka úsiliu spisovateľky a bojovníčky za práva žien Caroline Criadovej Perezovej, ktorá sa už minulý rok postarala o to, aby sa na desaťlibrovej bankovke objavila podoba spisovateľky Jane Austenovej.
 

 

Jedenásť mužských sôch a jedna žena

Pamätník ženskej aktivistky Fawcettovej je umiestnený na námestí Parliament Square v Londýne vedľa 11 sôch mužských politických osobností. Je prvou ženou, ktorá má sochu na tomto mieste. Na odhalení pamätníka sa zúčastnil aj starosta Londýn Sadiq Khan.

Na námestí, ktoré je často dejiskom protestných akcií, stojí napríklad socha britského štátnika Winstona Churchilla, amerického prezidenta Abrahama Lincolna, indického vodcu za nezávislosť Mahátmu Gándhího či juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu.

 

 

Slávny citát o odvahe

Figurálne vyobrazenie sufražetky Fawcettovej navrhla britská umelkyňa Gillian Wearingová. Bronzová stojaca socha drží v rukách pred sebou plagát s textom "Odvaha vyžaduje odvahu na všetkých miestach" (Courage calls for courage everywhere). Ide o slávny citát, ktorý povedala počas jedného zo svojich prejavov.

Fawcettová sa v roku 1918 zaslúžila o uzákonenie volebného práva pre ženy staršie než 30 rokov. Rovnaké volebné práva, ako mali muži, získali ženy o desať rokov neskôr. Zomrela v roku 1929 rokov vo veku 82 rokov.