Detská izba je výzva aj pre skúsených architektov, hoci častokrát riešia iba priestor s veľkosťou 5x3 metre. Vieme to a to sme v našej rodine dvaja architekti, ktorí začali prerábať izbu pre budúceho prváka.

To, že je rozdiel, či robíme izbu pre jedno dieťa alebo dve je jasné. Ale potom sa ide ešte do detailov typu: dvaja chlapci, dve dievčatá, mix, aký je medzi nimi vekový rozdiel, budú si hádať, keď sa bude jeden z nich učiť? Bude lepšie izbu  držať vo farbách neutrálnych alebo spravíte v strede čiaru, kde bude polovica modrá s maqueenom a druhá ružová s nejakou „blondskou“? A čo trendy? Naše detské izby boli kedysi ako cez kopirák, ale teraz je tu nekonečné more možností. Pomôžeme vám sa v nich zorientovať.  

 

Foto - archív Ikea

 

Kde vlastne začať?

U seba! Respektíve toho, čo vám váš domov ponúka. Darmo sa budete snažiť vytvoriť každému z nich svoju vlastnú izbu, ak ste limitovaný priestorom. Ak však bývate vo väčšom byte či rodinnom dome, tak pokojne ich hneď na začiatku rozdeľte do vlastného. Je to praktické. A verte, že i veľmi šťastné riešenie! Ale, čo ak priestor nemáte a detí je viac?

 

Foto - Jakub Dvořák, at26 pre tínedžera

 

„Pri návrhu detskej izby je veľmi podstatný vek dieťaťa a jeho záujmy. Vytvoriť dlhodobo udržateľnú detskú izbu, ktorá s vekom dieťaťa rastie a dieťa si ju môže časom pretvárať, dopĺňať je základ. Vytvárame na jednej strane osobitú izbu, ktorá odráža osobnosť dieťaťa, na druhej strane dbáme na praktickosť a dostatok úložných priestorov. Tie by však nemali byť na úkor hracích a pracovných plôch. Dôležité je, aby izba poskytovala dieťaťu priestor na kreativitu, aby si dieťa mohlo izbu dotvoriť,“ hovorí architektka Jana Tartaľová.

 

Foto - archív Nila

 

 

A čo trendy?

„V prvom rade sa vykašlite na trendy, ktoré sú veľmi krátkodobé. Stačí urobiť neutrálny základ a farby riešiť iba v ľahko vymeniteľných doplnkoch. Treba si uvedomiť, že izba má slúžiť dieťaťu výhľadovo viac rokov, preto nemá absolútne význam robiť nejaké monotematické inštalácie typu námornícka izba s lodičkou namiesto postele alebo džungľa s drevotrieskovým stromom a podobne,“ vysvetľuje architekt Branislav Loskot z architektonického ateliéru at26.

„Dnešné trendy detských izieb by som rozdelila do dvoch smerov: Prvý nazývam farebné šialenstvo, kedy majú rodičia potrebu vytvoriť pre svoje dieťa v dobrej viere farebné kráľovstvo, stimulovať jeho zmysly a doplniť tento koktejl o rozprávkové postavičky. Druhý smer, blízky mne, je vytvorenie farebne minimalistickej izby, ktorá ponúka možnosť na jej dotvorenie pomocou doplnkov s použitím pravdivých materiálov. Neutrálny interiér tak ponúka kvalitný základ pre tvorbu a hru dieťaťa. Dieťa je tým farebným dominujúcim prvkom,“ vyjadruje svoj názor architekta Janka Tartaľová z architektonického ateliéru Archholiks.

 

Foto - Jakub Dvořák, at26 pre tínedžera

 

A čo materiály?

V trendoch a čo s nimi, máme teda jasno. Stavím sa, že by ste chceli vedieť, aké materiály použiť na to, aby detské kráľovstvo vydržalo viac ako pol roka.

„Použité materiály by mali niečo vydržať a mali by sa ľahko udržiavať v čistote. Ideálna izba by mala dávať priestor na kreativitu dieťaťa, takže zabudnite na rôzne detské vzory...vaše dieťa sa predsa nemusí v izbe cítiť infantilne...verte jeho kreativite. Izba by mala s dieťaťom rásť a reflektovať jeho aktuálne potreby, takže by ste mali veľmi ľahko vedieť pretransformovať detskú izbu predškoláka na študentskú izbu a pod. Preto by ste mali používať modulárny nábytok, ktorý viete kedykoľvek prestavať a ktorý dokáže s dieťaťom rásť,“ vysvetľuje architekt Branislav Loskot.

 

Foto - archív Ikea

 

„Začať treba od podlahy! Vyhýbať sa studeným a tvrdým podlahám. Deti sa radi hrajú na zemi. Radšej uprednostniť mäkký koberec, ktorý je starostlivo udržiavaný. Radšej menšia spálňa, ale väčšia detská izba! Aby sa deti v izbe radi trávili čas, potrebujú dostatočne veľký priestor na hranie, veľký stôl na učenie a kreatívnu činnosť, dobrý matrac na spanie a funkčné osvetlenie. Je dôležité uvedomiť si skutočnosť, že deti vidia svet z inej výšky! Skúsme si predstaviť nábytok v našom byte 2-krát väčší a takto ho vidia menšie deti. Preto je potrebné mobiliár prispôsobiť ich výške,“ hovorí architektka Miroslava Gašparová, z architektonického ateliéru Compass Architekti.

 

Foto - archív Nila

 

Čo je pri návrhu detskej izby najpodstatnejšie?

„Bezpečnosť! Nábytok by mal byť bezpečný, teda vyhýbať sa ostrým rohom a radšej uprednostniť mäkké a prírodné materiály,“ prízvukuje architektka Mirka Gašparová. 

„Detská izba by mala rásť s dieťaťom, mala by byť skôr monochromatická a jej farebnosť doplnená knihami, hračkami, autorskými obrázkami, rôznymi úložnými boxami na hračky… A, samozrejme, bezpečná a praktická. Pri detskej izbe sa nejeden architekt zapotí, keďže vytvára životný priestor pre najdôležitejších ľudí na svete, ktorým chce vytvoriť priestor pre ich nekonečnú kreativitu a radosť z objavovania,“ dodáva na záver architekta Jana Tartaľová.

 

Foto - archív Ikea

 

Vniesli sme vám aspoň trochu svetla do života? Ak nie, nezúfajte a vyhľadajte odborníka, ktorý vám poradí. Detská izba by mala čo najlepšie slúžiť tým, ktorí robia náš život lepším, oni by sa v tej mali cítiť doma. Je to priestor, ktorý im, verte či nie, navždy ostane v pamäti.

 

Prečítajte si aj Riaditeľka Bratislava Design Week Ľubica Hustá: Mladá generácia sa vracia k originálnej kvalite