JERUZALEM. Izraelská vláda údajne zmrazila svoj plán vytvoriť pri jeruzalemskom Múre nárekov sekciu, v ktorej by sa mohli modliť spoločne muži aj ženy. S odvolaním sa na nemenovaný vládny zdroj o tom dnes informovala agentúra AP.

Dnešné rozhodnutie zasadí ranu snahám o presadzovanie náboženskej plurality v Izraeli a môže rozhnevať prívržencov liberálneho judaizmu, ku ktorému sa hlási väčšina židov v Spojených štátoch, konštatovala agentúra AP.

 

Dcéra amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka Trumpová pri Múre nárekov. Foto - TASR/AP

 

Plánovali to od januára minulého roka

Plán na vytvorenie zmiešanej sekcie pri Múre nárekov, ktorý je najposvätnejším miestom judaizmu, schválila izraelská vláda oficiálne v januári roku 2016. 

Tento plán sa však nikdy neuskutočnil vzhľadom na silný odpor, ktorý v Izraeli vyvolal u vplyvných ultraortodoxných politických strán a náboženských vodcov. Súčasná prax je taká, že muži a ženy sa modlia pri Múre nárekov v oddelených sektoroch. 

Nemenovaný zdroj, na ktorý sa AP vo svojej správe odvoláva, uviedol, že vláda čoskoro svoje rozhodnutie oznámi aj oficiálne. Premiér Benjamin Netanjahu údajne svojim poradcom nariadil, aby v tejto záležitosti viedli rokovania so zainteresovanými stranami a vypracovali nový plán.

 

Nová kríza

Vplyvný izraelský politik Natan Šaransky najnovšie rozhodnutie vlády ostro kritizoval. V rozhovore pre denník Times of Israel upozornil, že toto rozhodnutie ešte viac sťaží úsilie o zblíženie Izraela so židovskými komunitami vo svete. 

Nacionalistická náboženská strana Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu) naopak snahu vlády "obnoviť status quo pri Múre nárekov" privítala. 

Liberálne židovské kruhy už minulý týždeň varovali izraelskú vládu, že prehodnotenie jej rozhodnutia o vytvorení zmiešanej modlitebnej sekcie pri Múre nárekov bude mať za následok "novú krízu s veľkou časťou židovskej komunity v USA".

.

Prečítajte si aj Belgický súd odsúdil arabské princezné, ktoré vykorisťovali chyžné