PEKING. Na sociálnych sieťach v Číne sa v posledných dňoch živo diskutuje o prípade 26-ročnej ženy, ktorá tesne pred pôrodom spáchala samovraždu, pretože jej rodina lekárom údajne nepovolila vykonať cisársky rez. S odvolaním sa na čínsku tlač o tom dnes informovala britská spravodajská stanica BBC.
Tragédia sa odohrala 31. augusta, keď mladá žena menom Ma vyskočila z okna nemocnice v meste Jü-lin v provincii Šen-si. Pri páde zahynula matka aj jej nenarodené dieťa.
Ilustračné foto - TASR/AP
Príbuzní podľa nemocnice cisársky rez odmietli
Ošetrujúci lekár uviedol, že tehotná žena dvakrát upozornila svojich príbuzných, ktorí s ňou boli v nemocnici, že jej bolesti sú neznesiteľné a že chce, aby lekári pristúpili k pôrodu cisárskym rezom. Rodina však podľa lekára odmietla zákrok povoliť.
Manžel mladej ženy ale tvrdí, že rodina cisársky rez neodmietla. Uviedol, že stavom manželky bol znepokojený a preto telefonicky kontaktoval jej lekára a žiadal ho, aby "našiel niekoho, kto urobí cisársky". Kým však telefonoval, Ma "zmizla". Muž na margo samovraždy uviedol, že keďže poznal povahu svojej manželky, neočakával "takúto reakciu".
Vedenie nemocnice, kde sa samovražda rodičky odohrala, zverejnilo vyhlásenie, v ktorom informovalo, že Ma bola v 41. týždni tehotenstva, pričom lekári vzhľadom na veľkosť plodu dospeli k záveru, že prirodzený vaginálny pôrod by bol veľmi riskantný. Lekári sa vyslovili za cisársky rez a žiadali o názor príbuzných. Tí údajne uviedli, že situáciu síce chápu, ale s chirurgickým zákrokom nesúhlasia.
Protest za prepustenie nositeľa Nobelovej cena za mier Liou Siao-poa. Foto - TASR/AP
Úrady rozhodujú o liečbe
Podľa čínskych zákonov musia lekári pred veľkými chirurgickými zákrokmi žiadať súhlas príbuzných. Diskutéri na sociálnych sieťach však kladú otázku, prečo Ma nemohla rozhodovať sama za seba. Podľa niektorých z prispievateľov možno teraz príbuzných mladej ženy považovať za vrahov, ktorí by mali byť súdení.
Spravodajská stanica BBC pripomenula, že nejde o prvý prípad v Číne, keď byrokratické procedúry zvíťazili nad právom jednotlivca rozhodovať o svojom zdravotnom stave a rozsahu zdravotnej starostlivosti.
Nedávno tak veľké emócie vyvolal prípad nositeľa Nobelovej cena za mier Liou Siao-poa, ktorý bol zo zdravotných dôvodov prepustený z väzenia v terminálnom štádiu rakoviny pečene. Jeho žiadosť o povolenie odchodu do zahraničia, kde mu ponúkali liečbu, však čínske úrady odmietli. Disident krátko po prepustení z väzenia zomrel.
Prečítajte si aj Muž si chcel urobiť selfie so slonom, neprežil to