Pruhovaný pazúrik sa často označuje za poľský drahokam, pretože jeho najkrajší druh sa vyskytuje len na jednom mieste na svete – vo Svätokrížskych horách v Poľsku, a najmä v regióne známom ako Krzemionki Opatowskie.

V galérii Poľského inštitútu v Bratislave si teraz môžete pozrieť umelecké šperky vyhotovené z tohoto unikátneho druhu kremeňa – pruhovaný pazúrik, inak označovaný aj za sandomierzsky kameň optimizmu. Jedinečná zbierka z  Poľsku, ktorá je jedinou svojho druhu na svete, bude vystavená do 15. apríla 2022.

Pruhovaný pazúrik v umeleckej šperkárskej tvorbe

Podľa archeológov tento kremeň ťažil už v neolite a používal sa na výrobu malých sekier používaných pri rôznych rituáloch. Pruhovaný pazúrik sa v priebehu storočí používal na výrobu rôznych nástrojov, ozdôb a figúrok zobrazujúcich božstvá.

Šperky z Pruhovaného pazúrika – sandomierzskeho kameňa optimizmu v Sandomierzi.  Foto - Miriam  Zsilleová 

Dnes sa používa najmä v zlatníctve a šperkárstve. V roku 1972 vytvoril zlatnícky ateliér Cezaryho Łutowicza v Sandomierzi vôbec prvý prsteň s pruhovaným pazúrikom na svete. Umelcovi sa podarilo do šperku pretaviť jedinečnú krásu tohto kameňa.

Od tejto chvíle sa pruhovaný pazúrik, ktorý má výraznú štruktúru pripomínajúcu tečúcu vodu, dostáva k čoraz širšiemu okruhu ľudí, pričom sami šperkári zdôrazňujú, že má tri najdôležitejšie vlastnosti vzácneho šperkárskeho kameňa: atraktívny vzhľad, primeranú tvrdosť a vzácnosť výskytu. Šperky vytvorené z jeho leštených kúskov zaujmú jedinečnou farbou a elegantným charakterom.

Unikátny Sandomierzsky kameň optimizmu môžete vidieť na výstave v Poľskom inštitúte. Brošne od Jaroslawa Koleca. Foto - Poľský inštitút

Pruhovaný pazúrik je kameňom optimizmu – dokáže priťahovať pozitívnu náladu, a zároveň odpudzovať negatívne myšlienky. Dodáva tiež energiu a fyzickú silu, odstraňuje únavu a prepracovanosť. Preto sa ideálne hodí ako talizman pre šťastie.

Sandomierz, svetové hlavné mesto pruhovného pazúrika

Za „svetové hlavné mesto pruhovaného pazúrika“ bol pred pätnástimi rokmi vyhlásený Sandomierz nachádzajúci sa v juhovýchodnom Poľsku, od Slovenska vzdialený okolo 200 km. Udialo sa tak nielen kvôli mimoriadne talentovaným umeleckým šperkárom, ktorí v miestnych dielňach vytvárajú autorské šperky, ale aj preto, že tento druh kremeňa sa vyskytuje len na jednom mieste na svete – v sandomierzskom regióne.

Na Zamkowej ulici v Sandomierzi môžete pri ceste vidieť aj model veľkého prsteňa s týmto kameňom, ktorý váži dokonca 80 kilogramov!

V Sandomierzi je model veľkého prsteňa z Pruhovaného pazúrika, ktorý váži dokonca 80 kilogramov.  Foto - Miriam Zsilleová