TEL AVIV. Sú komentátori, ktorí veria, že tento raz to Hillary Clintonovej vyjde a stane sa prvou americkou prezidentkou. Ešte je skoro dať za to ruku do ohňa, ale je k tomu bližšie ako ktorákoľvek iná žena. 

Pred 143 rokmi sa ako prvá odvážila Victoria Woodhullová. Prvá kandidátka na úrad americkej prezidentky v histórii bola výnimočná žena s viacerými prvenstvami historických rozmerov.

 

 

Nemala vzdelanie

Woodhullová nemala, na rozdiel od absolventky prestížnych amerických vzdelávacích inštitúcií Clintonovej, takmer žiadne vzdelanie. Možno chodila do školy dva alebo tri roky. To ju však nebrzdilo v jej profesionálnom živote. Ako dieťa z mnohopočetnej rodiny, kde bola matka za handru a otec len rozmýšľal, kde by bez práce prišiel k peniazom, rýchlo pochopila, že sa o seba musí postarať sama.

Najprv si ešte pod otcovým vedením privyrábala ako médium. Chodili po americkom vidieku a spolu so sestrou predstierali, že sa vedia spojiť s mŕtvymi a liečiť rôzne choroby. Od bežného prechladnutia až po rakovinu. Ako pätnásťročná sa vydala za lekára, staršieho o 13 rokov, ktorému pomáhala s liečením pacientov. Rýchlo zistila, že je pijan a sukničkár. Porodila mu dve deti a rozviedla sa s ním.

Vydala sa ešte raz, za plukovníka Jamesa Blooda. Manželstvo tiež dlho nevydžalo. Woodhullová mala vyslovene pozitívny vzťah k voľnej láske a totálnej sexuálnej slobode aj v manželstve. “Chcem lásku vás všetkých. Promiskuitnú lásku. Je mi jedno, kto ste. Či ste biely, čierny, pohan, kresťan, žid, chcem vás milovať a byť milovaná. Myslím tým, mať vašu lásku,” vyjadrila sa a aj tak žila. V jednom momente svojho života bývala v spoločnej domácnosti s manželom, exmanželom a milencom.

 

 

 

Podnikali so sestrou

Woodhullová bola hlboko presvedčená, že žiadna vláda nemá právo zasahovať do toho, ako sú usporiadané rodinné vzťahy jej občanov a že ženy by mali mať ako jediné kontrolu nad svojim telom. To bol koncom 19. storočia extrémny názor, ale ju to príliš nevzrušovalo.

V roku 1870 si spolu so svojou sestrou Tennie založila prvú ženskú brokerskú firmu na Wall Street. To sa veľmi nepáčilo pánom z burzy, ktorí o nich hovorili ako o ženách voľných mravov. Woodhullová pochopila, že keď chce preraziť v politike nebudú jej stačiť len peniaze. Potrebovala aj verejnú mienku a tak si zase so sestrou založila noviny. Šesť rokov v nich propagovala svoje názory na voľnú lásku, vegetariánstvo, volebné právo pre ženy, ale aj Marxovo dielo Kapitál.

 

 

V deň volieb vo väzení

V roku 1872 ohlásila prezidentskú kandidatúru. Nominovala ju malá Strana rovnakých práv. Deň volieb strávila vo väzení, kam putovala spolu so sestrou. Zadržali ich pre obvinenia z obscénností, ktorých sa mali dopustiť publikovaním článku o tom, prečo nie je ženám dovolená a tolerovaná taká sexuálna voľnosť ako mužom. Práve Woodhullovej názory na sexuálne správanie sa boli hlavnými argumentmi, ktoré proti nej používali jej kritici. Za prezidentku ju, samozrejme, nezvolili, hoci sa o to pokúšala celkovo trikrát.

Útoky na jej osobu, aj celkové znechutenie z americkej politiky spôsobili, že sa rozhodla presťahovať do Anglicka. Tam prednášala a zoznámila sa so svojím tretím manželom. Vydávala ešte časopis, ale nebola už taká aktívna ako v Amerike. Po manželovej smrti strávila posledných dvadsať rokov života na anglickom vidieku.