VIEDEŇ, BRATISLAVA. Nová rakúska vláda chce znížiť vyplácanie rodinných prídavkov cudzincom, ktorých deti žijú v iných členských krajinách. Výšku prídavkov plánuje prispôsobiť životným nákladom v daných európskych štátoch, ktoré sú väčšinou nižšie ako v Rakúsku. Nová vláda ľudovcov (ÖVP) a slobodných (FPÖ) tak chce ušetriť viac ako 100 miliónov eur.

 

Výdavky v eurách na počet detí v Maďarsku, Slovensku, Poľsku, Rumunsku a Slovinsku.   Zdroj - ORF

 

Druhú najvyššiu sumu dostalo Slovensko

V roku 2016 vyplatilo Rakúsko podľa denníka Kurier rodinné prídavky vo výške 4,4 miliardy eur, z toho 6,2 percenta – teda 273 miliónov eur pre deti do zahraničia, a to aj do takých krajín ako Nórsko a Švajčiarsko. Nová vláda chce výšku prídavkov znížiť na úroveň životných nákladov v jednotlivých krajín– v prípade Bulharska by tak vyplácalo o 44 percent menej ako dnes, ale v prípade Švajčiarsko naopak 155 percent dnešného príspevku.

Väčšinou by však ušetrilo, keďže najviac peňazí ide do piatich postkomunistických krajín -  Maďarska, Slovenska, Poľska, Rumunska a Slovinska. Slovensko dostalo minulý rok druhú najvyššiu sumu – 63,3 milióna eur išlo na 30 589 detí.  

Prídavky sa vyplácajú podľa veku detí – od 112 eur pri narodení až po 162 eur od 19 rokov. Podľa nového rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza je to „krok k spravodlivosti, ktorým by ušetrili 100 miliónov eur“.

 

Európska komisia nesúhlasí

Európska komisia už viackrát naznačila, že takéto zmeny by nezodpovedali európskemu právu, kde platia rovnaké podmienky pre všetkých. Rakúsko by navyše takto postupovalo ako jediná členská krajina Únie. Podľa Bruselu by to tiež znamenalo zvýšené náklady na administratívu a menšie úspory, ako predpokladá rakúska vláda.

Nový zákon by mal rakúsky parlament prijať ešte pred letnými prázdninami tak, aby začal platiť od začiatku budúceho roka.