BERLÍN, BRATISLAVA. Renomovaný magazín Forbes zverejňuje zoznam 100 najvplyvnejších žien sveta od roku 2004. Z trinástich zoznamov bola desaťkrát na ich čele jediná žena: nemecká kancelárka Angela Merkelová a drží tak rekord. Na prvom mieste je šiestykrát po sebe.

„Ak je líder, ktorý je schopný zvládnuť existenčné ekonomické a politické výzvy, s ktorými je konfrontovaná Európska únia, tak je to nemecká kancelárka Angela Merkelová,“ napísal Forbes na svojej webovej stránke. Magazín tiež ocenil Merkelovej postoj k utečencom. „V čase, keď Nemecko otvorilo hranice miliónu migrantov zo Sýrie a iných moslimských krajín, rozhodla sa Merkelová uplatňovať svoju moc najneobvyklejšou zo všetkých geopolitických stratégií - čistým humanizmom.“

Merkelová je najmocnejšou nielen medzi ženami, ale drží krok s najvplyvnejšími politikmi sveta: ruským prezidentom Vladimírom Putinom a americkým prezidentom Barackom Obamom.  

 

 

Šéfky YouTube i Hewlett-Packard

Na druhom mieste je americká politička Hillary Clintonová, ktorá by sa za demokratov mohla stať prvou prezidentkou Spojených štátov. Minulý rok Forbes napísal, že Clintonová, ktorá bola prvou dámou, ministerkou zahraničných vecí i senátorkou, by už tento rok mala na čele vplyvných žien nahradiť Merkelovú. Nestalo sa.  

Na treťom mieste skončila americká ekonómka Janet Yellenová, ktorá šéfuje americkej centrálnej banke (Fed) ako prvá žena v storočnej histórii tejto inštitúcie.

V prvej desiatke je tiež podnikateľka a filantropka Melinda Gates (51), šéfka General Motors Mary Barra (54), šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagarde (60), prevádzková riaditeľka Facebooku Sheryl Sandberg (46), šéfka YouTube Susan Wojcicki (47), šéfka Hewlett-Packard Meg Whitman (59) a prezidentka Banco Santander Ana Patricia Botín (55).

 

Prevádzková riaditeľka Facebooku Sheryl Sandberg.

 

Ženy na čele vlastných firiem

Najmladšou ženou v tohtoročnej stovke je 41-ročná výkonná riaditeľka spoločnosti Yahoo Marissa Mayerová, ktorá skončila na 55. priečke. Najstaršou je britská kráľovná Alžbeta II. na 29. mieste. Priemerný vek žien v rebríčku je 57 rokov. 

Medzi 100 ženami z 29 krajín sú vplyvné ženy z oblasti politiky, biznisu, technológií a filantropie vrátane 12 svetových líderiek, 32 topmanažérok a 11 miliardárok. Deväť z nich stojí na čele spoločností, ktoré samy založili, ako Abigail Johnsonová na 16. mieste, ktoré je šéfkou svojej rodinnej firmy, investičnej spoločnosti Fidelity Investments. Johnsonová je tak jednou z najbohatších žien sveta.

Do zoznamu pribudlo 20 nových mien, medzi nimi Nguyen Thi Phuong Thao, ktorá založila vietnamskú nízkonákladovú letekcú spločnsoť VietJet. Letušky v nej počas niektorých letov obsluhujú len v bikinách. Zo zoznamu naopak vypadli speváčka Taylor Swift i herečka Angelina Jolie.

Rekordný počet žien - celkovo deväť - má v tohtoročnom rebríčku Forbesu Čína.

 

 

 

Prečítajte si aj Merkelová je najmocnejšou ženou sveta. Budúci rok už byť nemusí