Nemecká kancelárka Angela Merkelová je najmocnejšou ženou sveta. „Využila svoju moc proti Islamskému štátu, porušila povojnové tabu (Nemecka – poz.red.) nemiešať sa vojensky do konfliktov a poslala Kurdom zbrane. A permanentnou diplomaciou v ukrajinskej kríze sa snažila Vladimira Putina primäť k mierového riešeniu,“ napísal Forbes vo vysvetlení.

Americký magazín Forbes jej tento titul priznal piatykrát za sebou. Od roku 2006, keď sa v zozname objavila Merkelová prvý raz a to hneď na prvom mieste, bola za najmocnejšiu ženu sveta vyhlásená deväťkrát. Len v roku 2010 sa musela vyštudovaná fyzička a šéfka nemeckých kresťanských demokratov (CDU), uspokojiť so štvrtou priečkou.

Jedinou ženou, ktorá by ju mohla budúci rok o prestížny post pripraviť je podľa časopisu bývalá šéfka americkej diplomacie, ktorá kandiduje za prezidentku. „Mohla by titul prvý raz od roku 2010 stratiť len v prospech jedinej osoby, ktorá má vierohodnú a matematickú šancu viesť svet – Hillary Clintonovú,“ napísal americký časopis o bývalej senátorke, šéfke diplomacie a prezidentskej kandidátke, ktorá je v zozname každý rok.

V tohtoročnom zozname najvplyvnejších žien sveta je 24 riaditeliek firiem, osem političiek na čele štátov, 18 podnikateliek a nováčikom je 25-ročná speváčka Taylor Swift, ktorá sa tak stala najmladšou medzi vplyvnými ženami. Obsadila 64. priečku.

Tretiu pozíciu obsadila Melinda Gatesová (50), podnikateľka, filantropka a spoluriaditeľka nadácie Bill & Melinda Gates Foundation, za ňou je riaditeľka Americkej centrálnej banky (Fed) Janet Yellenová (68). 

Forbes zostavuje rebríček od roku 2004, posudzuje politický a finančný vplyv, množstvo zarobených peňazí, či mediálny vplyv.

„Súčasná éra vplyvných žien je silnejšia a lepšia ako kedykoľvek predtým a počet mladších vplyvných žien v zozname ukazuje, že vek v tom nehrá úlohu,“ napísal Forbes.

 

Najmocnejšie ženy sveta

 

  1. Angela Merkelová (60), nemecká kancelárka 
  2. Hillary Clintonová (67), prezidentská kandidátka  
  3. Melinda Gatesová (50),  podnikateľka, filantropka a spoluriaditeľka nadácie Bill & Melinda Gates Foundation
  4. Janet Yellenová (68),  riaditeľka Americkej centrálnej banky (Fed)
  5. Mary Barra (53), šéfka General Motors
  6. Christine Lagardeová (59), šéfka Medzinárodného menového fondu 
  7. Dilma Rousseffová (67), brazílska prezidentka 
  8. Sheryl Sandbergová (45), riaditeľka Facebooku
  9. Susan Wojcicki (46), šéfka You Tube
  10. Michelle Obamová (51), manželka amerického prezidenta