BRATISLAVA. Jeho výrazné črty, nesporný talent a osobitý herecký prejav, ktorý dokázal v takých ťažkých divadelných rolách, akými boli Faust, Hamlet, Rastislav či Ivanov, ho katapultovali medzi špičku súčasného slovenského herectva. Nielen svojím vystupovaním, vizuálnym prejavom, ale aj životnou filozofiou a svojimi zásadami je vnímaný ako "rebel" a nekonzervatívny predstaviteľ Slovenského národného divadla. Herec Robert Roth dnes oslavuje 45 rokov.

 

 

Robo Roth začínal v detskej rozhlasovej družine

Robert Roth sa narodil 28. októbra 1972 v Bratislave. Začínal v Detskej rozhlasovej dramatickej družine, na Konzervatóriu v Bratislave vyštudoval hudobno – dramatický odbor. Pôsobil v Divadle Jána Palárika v Trnave, v Divadle Nová scéna v Bratislave a v Bábkovom divadle v Žiline. V roku 2000 sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave.

Na doskách SND stvárnil mnoho obdivuhodných kreácií, okrem iných sa zaskvel v Tangu Sławomira Mrożeka alebo v dielach z pera Williama Shakespeara Búrka a Antonius a Kleopatra.

 

Robert Roth.  Foto - TASR

 

Robert Roth: Film a ceny

Herecké umenie predviedol Roth aj na filmovom plátne. Zahral si napríklad v snímkach Anjel milosrdenstva (1993), Ženy môjho muža (2009), Bratislavafilm (2009), Tigre v meste (2012) alebo Zázrak (2013). V najnovšom filme Juraja Lehotského Nina (2017) sa predstavil v úlohe otca dievčaťa z rozpadávajúcej sa rodiny.

V roku 2008 získal Robert Roth cenu DOSKY (Divadelné ocenenia sezóny) v kategórii najlepší mužský herecký výkon za postavu Hamleta v inscenácii Williama Shakespeara Hamlet a v roku 2010 v tej istej kategórii za postavu Hollého/Rotha v inscenácií HOLLYROTH, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá. Okrem toho je držiteľom Krištáľového krídla za rok 2010 v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie.

 

Prečítajte si aj Zomrel herec Jan Tříska, spadol z Karlovho mosta