WASHINGTON, BRATISLAVA. Prvýkrát sa stretli v Bielom dome, keď mala Malia desať a Sasha sedem rokov a netušili, čo ich ako dcéry amerického prezidenta čaká.

A tak im Jenna a Barabara Bushové napísali v roku 2009 prvý list. Varovali ich, aký veľký je tlak verejnosti na dcéry amerického prezidenta. „Majte oči otvorené – pre nových ľudí, nové kultúry a nové myšlienky. Prijmite všetko, čo uvidíte, ľudí, ktorých stretnete, lekcie, ktoré sa naučíte. Nemáme žiadne pochybnosti, že to zvládnete,“ napísali vtedy dvojičky Bushové sestrám Obamovým.

 

Prezident Obamana dovolenke v roku 2009, vpravo jeho osemročná dcéra Sasha. 

 

Dcéry bývalého prezidenta 

Dcéry bývalého republikánskeho prezidenta teraz dcéram demokratického prezidenta Baracka Obamu napísali opäť. Radia im ako zvládnuť, že sa z dcér prezidenta stanú dcéry bývalého prezidenta. Barack Obama opustí aj s rodinou Biely dom 20. januára.

Samé si tým prešli a vedia, čo to obnáša byť v Bielom dome a potom žiť mimo neho. Jenna a Barbara Bushové ako tínedžerky sfalšovali v roku 2001 preukaz, aby si mohli kúpiť alkohol. Ako 19-ročné ich tak prichytili, že pijú na verejnosti, hoci zákonom povolená hranica v Spojených štátoch je 21 rokov. 

 

Jenna (vľavo) a Barbara na párty v roku 2004. 

 


Podľa knihy amerického spisovateľa Ronalda Kesslera, ktorá vyšla v roku 2009, boli Bushove dievčatá „nočnou morou pre tajnú službu“. Obamove dcéry boli menšie, keď sa ich otec stal prezidentom, a zvládali to lepšie. Na Deň vďakyvzdania sa akurát odmietli usmievať do kamery, prípadne nosili veľmi krátke sukne.

 

 

Bushove dvojičky ich za čas v Bielom dome pochválili. „Sledovali sme, ako ste vyrástli, z dievčat na pozoruhodné mladé ženy plné milosti a ľahkosti,“ napísali v liste, ktorý zverejnil časopis Time.

"Dokázali ste veľa vecí. Mnohé ste zažili a videli (...). Cestovali ste so svojou mamou do Libérie a Maroka, aby ste s tamojšími dievčatami hovorili o dôležitosti vzdelania. Tieto dievčatá sa vo vás videli, videli, kým sa stali vaši rodičia, a pochopili, čo môžu dosiahnuť aj ony, ak budú študovať a učiť sa nové veci".
 

 

Robte vlastné chyby

Barackovým dcéram radia, aby si užili všetko, čo ich čaká po odchode z Bieleho domu, aj keď budú stále sledované, lebo sa stanú členkami "iného exkluzívneho klubu - klubu bývalých prvých detí (krajiny) - so štatútom, ktorý ste si nepriali". 

„Užite si školu, objavte svoje vášne. Učte sa, kým ste, robte chyby, máte na nich právo. Obklopujte sa vernými priateľmi, ktorí vás poznajú, majú radi a ktorí vás ochránia".

 

Jenna Bushová Hagerová, mama Laura Bushová a Barbara Bushová v roku 2011.

 

Na záver Jenna a Barbara Bushové podporujú Sashu a Maliu: "Keď budete začínať novú kapitolu svojho života, vaši rodičia vás, ako vždy, podporia. A my tiež".

Bushove 35-ročné dvojičky si svoje miesto v živote našli. Jenna Bushová pracuje ako novinárka pre NBC, Barbara vedie mimovládnu organizáciu pôsobiacu v oblasti medicíny.

Obamove dcéry sú mladšie. Staršia - 18-ročná Malia, začne od budúceho akademického roku študovať na Harvarde, mladšia, 15-ročná Sasha, navštevuje strednú školu. Aj preto Obamovci zostávajú bývať vo Washingtone.

 

Obamovci počas Vianoc v roku 2013.

 

Prečítajte si aj S dcérami a mamou bojovala Obamová za vzdelanie pre dievčatá