V ultrakonzervatívnej Saudskej Arábii dnes boli voľby do miestnych zastupiteľstiev a prvýkrát boli s účasťou žien. Ženy mohli nielen voliť, ale aj kandidovať.

Viac ako 130-tisíc žien v Saudskej Arábii dnes prvýkrát využilo právo voliť, mužov bolo podľa britského denníka The Guardian 1,35 milióna. Kandidovalo 980 žien a asi 5000 mužov. Obecné rady, do ktorých ich volili, majú veľmi obmedzené právomoci. 

V krajine, kde ženy nemôžu šoférovať či vyjsť na ulicu bez mužského sprievodcu je to revolúcia, hoci aktivisti rozhodnutie považujú len za kozmetickú úpravu. Ich odkaz je jasný: ženy môžu hlasovať, ale vypočuje niekto ich hlas? Alebo inak, je ich hlas rovnako silný a má rovnakú hodnotu ako hlas muža?

A tak napriek tomu, že ide o historickú udalosť, ženy reagovali opatrne. Našwa Tahír zo saudskoarabskej obchodnej komory hovorí, že ju odradil nedostatok jasných pravidiel a transparentnosti. Chce sa radšej venovať tomu, na čo má reálny vplyv.  Iné kandidátky hovorili, že s ľuďmi na verejnosti sa mohli baviť len v nákupných centrách,     

Sociologička Fawzia Abú Chalíd zase taká skeptická nie je. Volebné právo pre ženy je podľa nej prínosom, už len preto, že aktivistkám sa podarilo tému presadiť. “Ukázali sme, že nie sme ochotné akceptovať žiadne polovičné riešenia, že chceme presne také isté právo ako muži,” povedala v denníku The Guardian.

Kampaň ženských aktivistiek sa však nekončí. Aj keď môžu voliť, ich status sa zatiaľ veľa nemení. Manžel alebo mužský príbuzný stále bude rozhodovať o tom, či môžu vycestovať, vydávať im povolenie na niektoré zákroky u lekára, spravovať ich financie aj úradné záležitosti. 

Voľby tento stav tiež veľmi dobre dokumentujú. Ženy budú voliť v osobitných miestnostiach vyhradených len pre ne. Bude tam aj čisto ženská volebná komisia.

 

Prečítajte si aj Stala by sa prvou sudkyňou najvyššeiho súdu v Afganistane. Nezvolili ju ženy   

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.