LONDÝN.  Britské ministerstvo vnútra vymenovalo vysokopostavenú dôstojníčku Cressidu Dickovú za novú komisárku londýnskej Metropolitnej polície. Stane sa tak prvou ženou, ktorá bude viesť tzv. Scotland Yard za celú jeho 188-ročnú históriu.

Dicková bola z rozhodnutia nadšená a ocenila, že v tejto najväčšej a najvplyvnejšej policajnej inštitúcii sa týmto rozhodnutím rozbil sklený strop a najvyššiu funkciu dostala žena.  „Je to veľká zodpovednosť a úžasná príležitosť. Teším sa, že budem chrániť a slúžiť ľuďom v Londýne a pracovať znova so skvelými ženami a mužmi v tejto inštitúcii,“ povedala podľa The Guardian.

Dicková, ktorá skončila Oxford, sa ako prvá žena stala pravou rukou šéfa Scotland Yardu v roku 2009. Podľa BBC viedla tiež národnú protiteroristickú jednotku. Vo funkcii vystrieda Bernarda Hogana-Howea, ktorý úrad viedol od roku 2011 a odstúpi na budúci týždeň. Dicková je v Scotland Yarde uznávaná, kritiku však vyvolala velením operácie po londýnskych bombových útokoch v júli 2005, keď polícia zastrelila nevinného Brazílčana Jeana Charlesa de Menezesa, pretože si ho pomýlila so samovražedným bombových útočníkom. Porota zbavila Dickovú viny, ale príbuzní de Menezesa vyzvali, aby už nedostala žiadnu vrcholovú funkciu.

.

Prečítajte si aj Američanka prešla ako prvá na svete 196 krajín. Ženám odkazuje, aby sa nebáli cestovať samé