O tom, že život sa začína po štyridsiatke, sme písali už veľakrát. Ale, že sa to pre ženy v päťdesiatke končí, to sme tu ešte asi nemali. Nekončí úplne, samozrejme, ale ak súd povie, že už po päťdesiatke nepotrebujete sex, lebo ste stará a odrodili ste si svoje??? Nevyzerá to podľa vás definitívne zle?

Súd riešil prípad 50-ročnej Portugalčanky, ktorá mala po nevydarenej gynekologickej operácii problémy a silné bolesti. Trpela depresiami a inkontinenciou a pre bolesti nedokázala mať sex. Prestala navštevovať priateľov, chodiť na pláž či do divadla, myslela na samovraždu. Súd jej najprv odklepol odškodné, ale odvolací súd sumu skrátil na tretinu. V odôvodnení uviedol, že už má 50 rokov a dve deti a sexualita v jej veku nie je taká dôležitá.    

Takže, ak to zjednodušíme, ženy môžu mať sex len do určitého veku a na rodenie detí. Sú hlavne matky a bodka. Čo tam nejaké chtíče v staršom veku. Bez nároku.

Proti rozhodnutiu sa Portugalčanka odvolala na Európsky súd pre ľudské práva a ten našťastie uznal, že aj po 50 majú ženy nárok na sex. Sudcovia v Štrasburgu konštatovali, že portugalský súd ženu diskriminoval, na základe pohlavia a veku. Ignoroval jej sexuálne potreby, ktoré sú dôležité pre ženu v každom veku.

Pripomenul aj to, že v prípade mužov a ich sexuálnych potrieb rozhodli portugalské súdy celkom inak. U mužov konštatovali „obrovský šok, keď nemôžu mať normálny sex a nie je rozhodujúce, či už deti majú alebo nie.“ Otvorene povedal, že v portugalskej justícii stále vládnu silné predsudky.  

V Portugalsku, a asi nielen tam, je to stále tá istá pesnička. Žena nech je hlavne mladá a rodí a muž nech je sexuálny predátor, kým len vládze chodiť. Štrasburg to zachránil, ale predstava, že budeme, milé dámy, chodiť po päťdesiatke s verdiktom súdu v ruke, ak budeme mať chuť, teda nevyzerá chrumkavo.

Myslím hlavne na tú Portugalčanku. Určite sa z verdiktu teší. Akurát, že súdiť sa začala, keď mala 50, dnes má 72 rokov. Čo by súdy povedali, ak by mala chuť užívať si život a sex aj v tomto veku???

 

Prečítajte si aj Rockové gule a rockové cecky