Pred štyrmi rokmi vydala knihu Oprite sa do toho (Lean In) a všemožne podporovala ženy, aby šli za svojím a presadili sa. Sama toho bola príkladom. Sheryl Sandbergová vyštudovala Harvard, presťahovala sa do Silicon Valley, nastúpila do Googlu a o tri roky neskôr sa stala najvplyvnejšou ženou v spoločnosti Facebook. Číslo dva po Markovi Zuckerbergovi. Mala dve deti, úspešného manžela a stala sa jednou z najvplyvnejších žien sveta.

Z knihy Oprite sa do toho sa právom stalo hnutie. Sheryl Sandbergová založila nadáciu, ktorá vytvorila 32 tisíc skupín žien po celom svete, kde sa ženy navzájom podporujú a učia od seba.  

 

Sheryl Sandberg a jej Option B

Tento týždeň vydala Sheryl Sandberg celkom inú knihu. Opäť je to silný príbeh a opäť by mal inšpirovať. Ale nie je o úspechu. Je o tom, čo môže úspech zlikvidovať rýchlejšie, ako by sme si dokázali pripustiť. Je o osobnej tragédii, je o smrti blízkeho. Sandbergová odzbrojujúco otvorene hovorí o smrti manžela, ktorý pred dvoma rokmi náhle zomrel na zlyhanie srdca, keď boli spolu v Mexiku na oslavách priateľových narodenín. Zo silnej manažérky sa v jedinom momente stala bezmocná žena a mama, ktorá ostala sama na výchovu dvoch detí. Opisuje, ako ju tragédia pripravila o sebadôveru, ako sa z toho musela dostať a nájsť plán B (Option B).

S rovnakým nasadením, s akým predtým motivovala ženy, sa teraz snaží podporiť ženy a mužov v ťažkých situáciách. Poradiť im, ako prežiť a opäť nájsť radosť zo života.

 

Schopnosť odolávať

Hoci je nová kniha Sheryl Sandbergovej o smútku, má silnú myšlienku: Schopnosť odolávať je ako sval, môžete si ho vytrénovať, píše v nej.

Úspech má tak zrazu nové podoby. Zvykneme ho merať spoločenským uznaním, výškou platu, popularitou či vplyvom. Ale úspech znamená aj vstať ráno z postele, keď vám nič v živote nedáva zmysel. Je to schopnosť usmiať sa, hoci necítite žiadne emócie. Pozbierať sa a znova začať fungovať, aj keď nemáte síl. 

V skutočnosti nás schopnosť odolávať robí mocnejšími. Mali by sme si ju ceniť viac ako úspech.

 

Prečítajte si aj Odložte ten notebook, tu je zakázaný!