BRATISLAVA. Splnenie povelu, aport či u šteniatka vykonanie potreby na správnom mieste. Aj za tieto činnosti majitelia psov odmeňujú domácich miláčikov maškrtami.

Prieskum agentúry Focus pre spoločnosť Sušienkovo.sk však ukázal, že slovenskí majitelia až v 89 percentách prípadov odmeňujú psov nezdravými pamlskami.

Psov odmeňujú zdravo častejšie majitelia do 35 rokov, respondenti s vyšším vzdelaním, študenti, majitelia v Bratislavskom a Trenčianskom kraji a respondenti s vyššími celkovými mesačnými príjmami.

Na Slovensku má psa 39 percent domácností.

 

Neodmeňujte ľudskou stravou

Nesprávne druhy pamlskov neohrozujú psa na živote a nespôsobujú vážne ochorenia, môžu však spôsobiť komplikácie.

„Nevhodné je odmeňovať nadmerne, čo do frekvencie a objemu. Nevhodné druhy pamlskov skrmovaných pravidelne môžu spôsobovať priberanie na váhe až obezitu, zhoršené trávenie, alergie, akútne hnačky, zvracanie,“ tvrdí Naďa Mocná z bratislavskej veterinárnej ambulancie Zebra.

Článok pokračuje pod grafom.


Ivan Pašek zo Zvieracej kliniky plus dodáva, že problémom môže byť aj odmeňovanie ľudskou stravou, ktoré môže spôsobiť napríklad poškodenie obličiek.

„Pokiaľ má psík vyváženú stravu, sem-tam mu piškóta neuškodí. Podstatné je, aby nezdravé odmeny netvorili základ jeho stravy. Pokiaľ máte možnosť, siahnite na odmeny vyrobené pre psíkov. Špeciálne upravené a s nízkym obsahom cukru.“

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.