BRATISLAVA. Pár sekúnd sa v neveľkej miestnosti cítite stratení. Na poličkách okolo vás sú samé spoločenské hry. Strategické, logické, fantasy, pre najmenších, pre staršie deti, pre dospelých, rodiny, dvojice i partie. Malé i veľké krabice s názvami, ktoré vám veľa nehovoria, keďže klasiky ako Monopoly či Sázky a dostihy tam nenájdete. „V predajni i vedľa v herni máme okolo 1500 až 2000 hier,“ upresňuje Peter Černák, zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti iHRYsko.

Pocit, že ste sa medzi spoločenskými hrami stratili, trvá len chvíľu. Kým sa vám neprihovorí niekto z personálu. „Ľudí vlastne učíme, čo to tie spoločenské hry sú, zoznamujeme ich so svetom hier. Je dôležité vycítiť, čo by ich mohlo baviť. Je to o znalosti sortimentu hier, ale aj o tom, vedieť s ľuďmi pracovať, počúvať ich, čo je pre nich prirodzené a do čoho sa už silia,“ vysvetľuje Matej G. Tejbus, ktorý v prvom kamennom obchode firmy pracuje viac ako tri roky. Vlastne nemáte pocit, že pracuje. Baví sa.

 

Peter Černák.

 

Dobrá hra je zábava

So záujmom zisťuje, pre koho má hra byť, čo dotyčného zaujíma, ktoré témy ho bavia, koľko má rokov, čo robí, ako trávi voľný čas. „Veľa cestujú v aute? Kúpte jej toto, to zabaví šoféra, aj dieťa, budú spolu počas jazdy vymýšľať príbehy,“ hovorí a drží v ruke Ružové príbehy. Ovláda pravidlá asi 600 hier a mnohé má odskúšané. Nedávno bol v Košiciach, kde testoval, na aké hry reagujú 5-ročné deti. Povie vám aj to, aký neporiadok po ktorej hre ostane.

Matej G. Tejbus vysvetľuje, že od čias, keď sme hrali len človeče, pexeso, domino a faraóna sa toho veľa zmenilo a postupne na to prichádzajú aj Slováci. Dobrá hra musí byť hlavne zábavná, nerozhoduje v nej len náhoda, je nápaditá a nemali by ste čakať večnosť, než sa dozviete, kto je víťaz.

Petra Černáka hnevá, ak sa dobre predávajú hry, ktoré nič nové neprinášajú, majú len nízku cenu a dobrý marketing. Vtedy pochopíte, prečo na predajni nemajú Monopoly či Dostihy. „Ročne vychádza na svete 1 500 hier, väčšina však nie je veľmi kvalitná, takže sa snažíme to odfiltrovať a vybrať tie najlepšie,“ vysvetľuje Černák s tým, že ročne pribudne do obchodu 300 nových hier.

 

Herňa v obchode iHRYsko.

 

Herňa pre veľkých

Spoločenské hry nie sú určené len deťom. „Máme štyri, celkom rovnocenne zastúpené skupiny zákazníkov. Rodiny  s deťmi, to sú rodičia alebo starí rodičia, ktorí kupujú hry pre deti. Potom sú to rodiny so staršími deťmi, ktorí si hry kupujú pre všetkých. Tretia skupina sú partie mladých ľudí, ktorí chcú kvízy a zábavu na party. Štvrtá skupina sú fajnšmekri, ktorí hry hrajú a chcú hlavne novinky,“ vysvetľuje Černák. Zástupcova poslednej skupiny dokážu pri jednej návšteve nechať aj 300 eur naraz.  

„Rodičov musíme trochu brzdiť, aby prijali, že hry sú hlavne o zábave. Mnohí si myslia, že ak kúpia správnu hru, inteligenčný kvocient ich detí okamžite narastie,“ vysvetľuje Černák.

Personál v obchode kmitá, radí zákazníkom hry na mieru a vybavuje objednávky. Do obchodu sa nechodí len nakupovať, ale aj hrať. V herni si môžete hry vyskúšať i vyzvať súperov a porovnať si sily. „Denne príde 40 až 60 ľudí a hrá sa. Cez deň školáci a mamy s deťmi, večer dospelí,“ vysvetľuje Černák medzi škatuľami, ktoré sú tu ešte rozložené po Hratislave. Začiatkom decembra preniesli z obchodu do Incheby 1500 hier a asi 60 dobrovoľníkov učilo ľudí hrať staršie i nové hry.

 

 

Prvá hra rozhodne

V obchode nepracujú ľudia, ktorých prijali po zaslaní životopisu, aby predávali. Musia sa vedieť hrať. Po práci testujú doma hry, pomáhajú s prekladom a podkladmi noviniek zo sveta, organizujú turnaje. Peter Černák po vysokej škole založil herný klub, neskôr najprv vyhral majstrovstvá Slovenska v hre Karakas a postúpil na majstrovstvá sveta, než sa pred siedmimi rokmi rozhodol začať s hrami aj podnikať.

Slovákov chváli. Vedia vyhrávať i tvoriť hry. Spomína Slováka Matúša Kotryho, ktorý vymyslel oceňovanú hru Alchymisti, a chváli Láďu Chvátila a jeho Krycie mená. Tú portál BoardGameGeek označil za jednu z najlepších hier.

„Slováci sú hraví, ale boja sa vrátiť do detských čias. V určitom čase to zastavili a chcú sa už len hrať na dospelých. Sú hraví, len sa tomu bránia,“ hovorí Matej G. Tejbus. Pri pokladni už na neho čakajú ďalší zákazníci.

Peter Černák dodáva, že najdôležitejšia je prvá spoločenská hra, ktorú si zahráte.

 „Pre dieťa je to neznámy svet, ktorý objaví a zistí, že má svoje pravidlá. U dospelých je prvá hra ešte dôležitejšia, pretože už zabudli, že sa vedeli smiať. Preto výberu dobrej spoločenskej hry venujeme toľko času,“ dodáva Černák. 

 

 

Prečítajte si aj Zakladateľ iHRYska odporúča najlepšie spoločenské hry