PARÍŽ. Po smrti dedičky kozmetickej firmy L'Oréal Liliane Bettencourtovej nie je jasné, čo bude ďalej s podielom rodiny zakladateľa a najväčšieho akcionára Nestlé. Bettencourtová bola podľa časopisu Forbes najbohatšou ženou sveta a zomrela v noci na štvrtok.

Rodina Bettencourtovej vlastní vo firme 33 percent. Rodinné podiely už niekoľko rokov spravujú príbuzní, vrátane dcéry Francoise Bettencourt-Meyersovej, po tom, čo Bettencourtovej diagnostikovali demenciu. Nestlé má v spoločnosti 23 percent.

 

 

Súboj medzi Nestlé a  L'Oréal?

Smrť hlavy klanu naznačuje možnú zmenu v rozdelení majetku, keďže 43 rokov stará zmluva medzi rodinou a Nestlé, ktorá zakazovala obom stranám zvyšovanie podielov, vyprší o šesť mesiacov. "Nevyhnutne to vedie k obnoveniu špekulácií okolo úmyslov Nestlé so svojím podielom v L'Oréal," povedal jeden z analytikov spoločnosti Jefferies. "Vzniká tu možnosť, že L'Oréal zvýši svoje podiely alebo Nestlé rovno kúpi celý L'Oréal."

Nádej na možné zmeny v piatok popoludní zdvihli akcie L'Oréal o 3 percentá. Podiel Nestlé tak dosiahol hodnotu 23 miliárd eur. Otázniky o osude podielu Nestlé v L'Oréal sa zintenzívnili v júni, keď jeden z jeho akcionárov vyzval vedenie, aby sa zbavilo všetkých investícií, ktoré presahujú 10 percent trhovej hodnoty švajčiarskej firmy.

Navyše Nestlé v roku 2014 znížil svoj podiel zo vtedajších 31 percent a uvoľnil svoje vzťahy s L'Oréal, keď prevzal ich dermatologický spoločný podnik Galderma. Líši sa aj zameranie: Nestlé sa sústreďuje na stravu a zdravie, L'Oréal na dekoratívnu kozmetiku.

Dvaja silní akcionári doteraz chránili L'Oréal pred prípadnými nepriateľskými akvizičnými ponukami. Pokiaľ by obaja prestali ovplyvňovať spoločnosť, L'Oréal bude zraniteľnejší. Na druhej strane ho však dobre chráni jeho trhová hodnota 117 miliárd USD (97,82 miliardy eur), ktorá výrazne obmedzuje počet prípadných uchádzačov.

Bettencourt-Meyersová, ktorá spolu s manželom a synom sedí v správnej rade L'Oréal, zdôraznila záväzok rodiny k firme. Pokiaľ by L'Oréal odkúpil podiel Nestlé, mohol by na financovanie využiť svoj deväťpercentný podiel v spoločnosti Sanofi v hodnote zhruba 9,5 miliardy eur. Pokiaľ by L'Oréal vo finančnom roku 2018 odkúpil celý podiel Nestlé, jeho čistá zadlženosť by dosiahla 2,9-násobok zisku pred zdanením, úrokmi a odpismi (Ebitda), čo analytici označujú za zvládnuteľné.

 

 

S  L'Oréal spájali aj exprezidenta Sarkozyho 

Dedička kozmetického impéria L'Oréal, najbohatšia žena nielen Francúzska, ale celej planéty Liliane Bettencourtová zomrela v noci na štvrtok vo veku 94 rokov. Veľké zásluhy majetnej ženy vrátane založenia nadácie na podporu vedeckých a kultúrnych projektov v roku 1987, ale predovšetkým jej angažovanosť pri správe kozmetického koncernu, pri ktorého zrode stál jej otec Eugéne Schueller, sa v uplynulých rokoch ocitli v tieni afér spájaných s miliardárkiným menom.

Najprominentnejší z podozrivých v kauzách spájaných s jej menom bol bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorého predvolebná kampaň sa mala údajne financovať s pomocou Bettencourtovej. Niekdajšieho Sarkozyho volebného manažéra Erica Woertha súd napokon oslobodil od obvinenia, že prijal " čierne" peniaze, ktoré boli určené na predvolebnú kampaň.

Iba v máji však vo Francúzsku odsúdili na tri roky väzenia dlhoročného dôverníka Bettencourtovej Francoisa-Marie Baniera, fotografa, ktorý mal zneužiť demenciu starej dámy. Šesť mesiacov z trestu súd v Bordeaux napokon fotografovi zmenil na podmienečný trest.

 

 

Tajomstvá si Bettencourtová vzala do hrobu 

Súdom stanoveným opatrovníkom miliardárky zbavenej svojprávnosti bol od roku 2011 jej vnuk Jean-Victor Meyers. Bettencourtová sa ešte v poslednom verejnom vystúpení vyjadrila, že ju chcú zavrieť a že v prípade zbavenia svojprávnosti sa vysťahuje z Francúzska, to však bolo jej posledné vyjadrenie.

Mnohé tajomstvá si podľa znalcov pomerov zobrala seniorka do hrobu. Podozrenia, že z jej sídla plynuli nemalé finančné prostriedky ilegálne na volebnú kampaň politických subjektov, sa síce nepreukázali, avšak nikdy úplne nezmizli.

Dedička kozmetického koncernu, ktorý zamestnáva podľa oficiálnych údajov celkove 89.300 ľudí v rôznych častiach sveta a ktorého obrat predstavuje takmer 26 miliárd eur, bola najbohatšou ženou sveta. Americký magazín Forbes vyčíslil hodnotu jej majetku na približne 39,5 miliardy dolárov (v prepočte takmer 33 miliárd eur).

 

Liliane Bettencourtová a operná diva Maria Callasová.  Foto - pinterest.com

 

Prečítajte si aj Fashion show recyklovanej módy v znamení plastov a ženskej elegancie