Predstavte si, že žijete v krajine, kde bez povolenia muža nemôžete vyjsť z domu. Nemôžete ísť pozrieť sestru vo vedľajšom meste, ani ísť do školy. Kde vám muž musí dovoliť pracovať. Nemôžete si vytrhať obočie, ani česať vlasy na bok. Bez sprievodu nemôžete vyjsť na ulicu. Pri tomto všetkom tento týždeň obletela svet správa, že ženy v Saudskej Arábii môžu šoférovať. Pozitívne titulky v médiách jasali. A pritom je to ako keby ste sa tešili z novej fasády, keď vám v dome nefunguje kúrenie ani kanalizácia.

Pre dokreslenie situácie je dobré poznať napríklad to, čo sa v krajine stalo, keď dovolili ženám voliť a kandidovať. Vo voľbách v roku 2015 volilo napriek tomu len 10 percent žien. Malé percento sa však predsa len podarilo zvoliť do samosprávy. Kampaň vyzerala naozaj bizarne – ak chceli kandidátky osloviť mužských voličov, museli hovoriť buď spoza steny alebo za nich rečnil muž. Megaprekvapenie však prišlo, až keď ženy prišli na prvé zasadnutie svojho regionálneho parlamentu – čakala ich namiesto rokovačky vedľajšia miestnosť s obrazovkami. Ženy predsa nemôžu byť v jednej miestnosti s mužskými poslancami. Môžu sa však zúčastniť rokovania cez videohovor. Niekoľko z nich sa na protest vzdalo funkcie.

Podobne dopadlo aj právo pracovať. Saudská Arábia sa snaží transformovať ekonomiku na menej závislú na rope. Keď polovica obyvateľstva nepracuje, je logické, že ekonomika nešlape. A tak dovolili ženám pracovať. Háčik je ale v tom, že niektorí zamestnávatelia od žien aj tak stále žiadajú povolenie od manžela a v krajine to nikto nekontroluje. Ťažko si myslieť, že tieto reformy preto niekto berie naozaj vážne.

Korunnému princovi držím palce. Opomeniem aj fakt, že neustále bojuje o to, aby jeho rodinu nezvrhli z trónu a toto je jeden z dôsledkov. Až 60 percent obyvateľov má menej ako 30 rokov a s konzervatívnym nastavením spoločnosti sú jednoducho nespokojní.

Ako dopadne šoférovanie žien v Saudskej Arábie nevieme. Ak by sa to aj podarilo, je to len malá náplasť. Kým ženy budú musieť prosiť svojich mužov o každý krok, kým si nebudú vedieť vybaviť bez nich ani pas, kým nebudú mať rovnaký prístup k spravodlivosti na súdoch, a kým dievčatá budú dediť len polovicu majetku, čo ich bratia, sú to všetko dôležité, no len kozmetické úpravy.

 

Prečítajte si aj Nesúďte pracujúce matky