Čo by mi povedala moja statočnosť, keby som ju stretla?

Viem, že sú dni, kedy jej mám veľmi málo. Keď sa bojím zmien a bojím sa začať niečo nové. Naopak sú dni, kedy sa statočne vrhám do projektov, statočne odolávam stresu, aj tlaku. Statočne bojujem sama so sebou, aj s problémami.

Minulý rok bol skúškou mojej statočnosti. Dozvedela som sa o chorobe mojej blízkej osoby. Jednej z najbližších. Snažila som sa byť statočná a brať to niekedy pragmaticky a niekedy citlivo. Ako bolo treba. Zisťovať ako mu je, ako sa cíti, ako to prežíva. Zisťovať, či liečba zaberá, či boli výsledky dobré. Moja statočnosť dostávala zabrať. Niekedy som ani nevedela, či sa ešte niekedy ku mne vráti.  Nakoniec moja blízka osoba svoj boj vyhrala. Statočne.

V poslednej dobe čítam a vnímam okolo seba veľa príbehov statočnosti. Mám priateľov, ktorí sa statočne postavili závislostiam na drogách a alkohole a vydržali. Takých, ktorí statočne zanechali istotu v podobe dobre plateného miesta a rozbehli vlastný biznis. Takých, ktorí urobili obrovské životné zmeny a šokovali svoje okolie. Takých, ktorí odišli putovať 1000 kilometrov, aby sa stretli so sebou samým. Každý z nich so svojou vlastnou statočnosťou.

V  živote môže byť veľa ťažkých skúšok, pretože práve tie nás posúvajú ďalej, alebo skôr bližšie k sebe. Pre mňa je stále najsilnejším zážitkom a prejavom najväčšej odvahy uvidieť veci také, ako naozaj sú. Bez príkras, vysvetlení a vlastných interpretácii. Nebáť sa pozrieť na pravdu o sebe samej.  To by mi asi poradila aj moja statočnosť.

Nakoniec napíšem citát z knihy, ktorá bola pred pár rokmi bestsellerom a obľúbenou knihou mnohých žien. Dokonca podľa nej natočili film. Okrem iného je o statočnosti ženy, ktorá na rok zanechala svoju prácu, domov a priateľov a odišla cestovať po svete. Len ona a jej statočnosť.

“Keď ste dosť statoční na to, aby ste za sebou zanechali všetko známe a pohodlné, čo môže byť v podstate čokoľvek, či už je to váš dom, alebo staré spory a vydáte sa na skutočnú cestu hľadania, či už do sveta, alebo do svojho vnútra a ak naozaj chcete všetko, čo sa vám prihodí brať ako návod a každého, koho na svojej ceste stretnete, ako učiteľa a ak ste predovšetkým pripravení čeliť náročným pravdám o sebe samom a odpúšťať si, potom vám skutočná pravda nezostane utajená”.