BRATISLAVA. Za posledné roky neustále stúpa záujem o služby opatrovateliek. Nájsť si niekoho na pár hodín, keď si rodičia potrebujú niečo vybaviť, nakúpiť či pracovať, je už oveľa bežnejšie ako pred pár rokmi. Bežné je aj večerné stráženie detí, sprevádzanie na krúžky či opatrovanie v prípade choroby. Výnimkou už nie je ani dlhodobé pravidelné opatrovanie. Ukázali to dáta portálu Domelia.sk.

 

 

Hľadá sa kreatívna opatrovateľka

Pritom dve pätiny ľudí hľadá niekoho na stráženie detí nepravidelne, ďalšie dve pätiny majú záujem o pravidelnú celodennú starostlivosť. Najčastejšie ide o deti vo veku od jedného až do troch rokov.

Opatrovateľky sú podľa portálu Domelia.sk riešením aj v prípade návratu do práce po rodičovskej dovolenke. Rodiny aj takto riešia nedostatok miest v škôlkach.

„Zo služieb poskytovaných opatrovateľmi sú vyhľadávané najmä prechádzky či sprievod na detskom ihrisku, ukladanie detí na spánok, ale aj bežné upratovanie detskej izby,“ vysvetľuje Domelia.sk. Kreativita a hravosť v prístupe k deťom patria podľa portálu k najžiadanejším kritériám u rodičov.

 

 

Počty rastú každoročne

Viac ako desatina žien si cez portál privyrába počas materskej a rodičovskej dovolenky. Ide najmä o mladé ženy, ktoré sú ochotné opatrovať priemerne 2 až 3 deti, uvádza Domelia.sk.

Ponuky na opatrovanie detí tvoria 40 percent všetkých inzerovaných služieb portálu. Pritom opatrovaniu detí sa venuje až tri štvrtina ľudí poskytujúcich svoje služby cez Domelia.sk.

„Od začiatku roka sledujeme rastúci trend v počte pribúdajúcich profilov opatrovateliek, za každý mesiac pribudlo na portáli v priemere 300 ľudí, ktorí majú záujem starať sa o deti,“ tvrdí portál.

Ponuky na opatrovanie detí pritom výrazne rastú už od roku 2013. V roku 2014 sa počet ponúk zdvojnásobil a odvtedy rastie ročne v priemere asi o štvrtinu. V prípade zachovania tohto trendu počíta Domelia.sk v tomto roku s nárastom ponúk na opatrovanie detí o 23 percent.

 

 

Prečítajte si aj Matky v praxi