O ich výkonoch sa v médiách veľa nepíše. Šampionát vo Francúzsku pritom slovenské hokejistky začali výhrou nad Rakúskom. To potešilo o to viac, že hokejistky prelomili sériu prehier. V druhej najvyššej kategórií MS sa na posledných šampionátoch našej reprezentácií nedarilo vyhrávať. Nasledujúce dva zápasy sme prehrali. S Maďarkami rekordne vysoko, až 1:8. Ešte nás čakajú súperky z Nórska a domáce Francúzsko.

 

Trénerka Jenny Potterová a asistent trénerky Ján Bezdek. Foto - Andrej Galica

 

Šéfuje žena, asistujú chlapi

Aké je to vybrať sa s babami na šampionát? Asistent trénerky Jennifer Potterovej Ján Bezdek hovorí, že je to úplne v poriadku. „Baby sú disciplinované. Je to reprezentácia, tam žiadne problémy nie sú. Je to väčšinou vždy zábava, v tom dobrom slova zmysle.“

„Je to veľký rozdiel trénovať mužov a ženy. Chalani sú viac agresívnejší, priamočiarejší, ten hokej je silový. U dievčat je to technickejšie, kombinačné, je to také hokejovejšie.“

V čom sú ženy lepšie? „V disciplíne. Vedia si niektoré veci skôr uvedomiť.“ Spolu s dievčatami je jeho najväčším snom olympiáda.

 

Lucia Halušková, MŠK Púchov. Foto - Andrej Galica

 

Odmenou je reprezentácia

Ženský hokej je olympijským športom od roku 1998. My sme doposiaľ mali takúto možnosť len raz, a to v roku 2010.  Preto je asi najväčším snom našich dievčat byť pod piatimi kruhmi. Ženský hokej nie je profesionálny šport. Môžete mať na krku olympijskú medailu, ale živí vás iná práca. Tak na Slovensku, ako i vo väčšine európskych krajín. Ak dievčatá lákajú európske kluby či liga, tak pre vyššiu kvalitu a skúsenosti. Za zárobkom sa treba vybrať do Spojených štátov, Kanady, či Ruska.

Majstrovstvá sveta sa hrajú od začiatku 90.rokov minulého storočia. Naša premiéra bola v roku 1999. Šampionát je pre dievčatá veľký zážitok, ale aj drina. Veď na tohtoročnom šampionáte počas týždňa absolvujú päť zápasov. Hrá sa systémom každý s každým, víťaz vychádza z bodového súčtu všetkých zápasov.

 

Tatiana Ištocyová, klub HV 71 Jönköping. Foto - Andrej Galica

 

Suspenzor a mriežka na tvári

Generácia pred nimi sa stretávala s väčšími predsudkami. Dnes hrá hokej stále viac dievčat. Cestu k profesionálnemu športu si však musia vykorčuľovať samé. Zhodujú sa na tom, že ženský hokej je stále rýchlejší a silnejší. A na rozdiel od mužov, ktorí hrajú viac priamočiaro a jednoducho, ženy na ľade viac premýšľajú. K ženskému hokeju nepatria ani tvrdé súboje.

Výstroj je podobný ako mužský, rozdiel je v suspenzoroch a v tom, že dievčatá aj po dosiahnutí dospelosti, musia mať tvár chránenú.  

 

Dievčatá sa chystajú na tréning. Foto - Andrej Galica

 

Vzdelanie je pre nás dôležité

Sú športy, ktoré sledujú milióny divákov pred televíznymi obrazovkami a tisíce priamo na štadiónoch. Pri tých najlepších z najlepších počúvame o miliónových zmluvách a prestupoch. Menej o tom, čo študujú a čím sa budú živiť, keď s aktívnym športom skončia. Naše reprezentantky táto otázka nezaskočila.

Tatiana Ištocyová hrá v najvyššej švédskej ženskej lige. „Chcem zostať vo Švédsku, to bol vždy môj sen. Chcela by som vyštudovať univerzitu. Nie je ľahké žiť len z výplaty zo ženského hokeja. Nezarábame tak ako muži. Musíme počas hrania aj pracovať.“ A Romana Košecká dopĺňa: „Aj preto je vzdelanie pre nás dôležité. “

Romana si predstavuje svoju budúcnosť s hokejkou v ruke: „ Rada by som zostala pri hokeji a dosiahla niečo viac. Chcela by som vyskúšať hokej v zahraničí.“

Aj Lucia Halušková sa o pár rokov vidí za hranicami. „Chcem hrať najvyššiu ligu, dosiahnuť niečo a vyštudovať školu.“ Lucia má 17 rokov a je aj členkou juniorského olympijského tímu, ktorý minulý rok zostavil Slovenský olympijský výbor.

Všetky sa zhodli na tom, že hokej hrajú preto, lebo ich baví. Odmalička obetovali pre hokej veľa, tak chcú niečo dosiahnuť. Najvyšší cieľ je olympiáda.

 

Romana Košecká, HC ŠKP Bratislava. Foto - Andrej Galica

 

Hokej je aj pre ženy

Žiadna baba by sa nemala báť začať hrať hokej. Je to úžasný šport, tvrdia naše hokejistky. Zuzana Tomčíková, generálna manažérka ženskej hokejovej reprezentácie na moju otázku, či vie aj žena urobiť dobrú kariéru v hokeji odpovedala: „Ja by som povedala, že určite áno. Mne sa podarilo precestovať celý svet, vďaka hokeju som vyštudovala vysokú školu, viem dva cudzie jazyky. Základ do života a do budúcnosti to určite prinieslo.“

 

Vľavo Zuzana Tomčíková, vpravo Jennifer Potterová. Foto - Andrej Galica