VARŠAVA, BRATISLAVA. Vládna konzervatívna strana Právo a spravodlivosť v Poľsku obmedzila prístup žien k tabletke “po”. Prezident Andrzej Duda včera podľa ORF podpísal zákon, ktorý v máji schválil parlament. Podľa nového zákona dostanú Poľky tabletku už len na predpis.

 

V Európe voľne dostupná

Väčšina krajín Európskej únie, vrátane Slovenska, umožňuje kúpiť si liek bez receptu. Voľne dostupný je dokonca aj v katolíckom Írsku,  ktoré má rovnako ako Poľsko jedny z najprísnejších zákonov týkajúce sa antikoncepcie.

Od roku 2015 bola v Poľsku tabletka pre dievčatá a ženy od 15 rokov voľne dostupná. Väčšina Poliek nový zákon podľa prieskumu IPSOS odmieta. Dávať núdzovú antikoncepciu na predpis nemá podľa nich zmysel. Účinná je do 72 hodín po pohlavnom styku, platí, že čím skôr ju užijete, tým má lepší účinok.  

 

Protest v Poľsku. Ilustračné foto - TASR/AP

 

Neobmedzuje ju ani Írsko

O sprísnení neuvažovali ani v Írsku. “Globálny prieskum ukazuje, že dostupnosť núdzovej antikoncepcie bez receptu nezvyšuje jej používanie. Bolo to predmetom mnohých štúdií. Znamená to skôr, že sa k takej antikoncepcii dostanú ženy skôr a preto je účinnejšia,” povedal podľa Českého rozhlasu riaditeľ Írskej asociácie pre rodinné plánovanie Niall Behan.

Vládna strana Právo a spravodlivosť sa už minulý rok pokúsila sprísniť zákony, ktoré by obmedzili umelé prerušenie tehotenstva. Po masových protestoch žien v Poľsku I v zahraničí potratový zákon v parlamente neprešiel. 

.

Prečítajte si aj Legendárnu herečku Krystynu Jandu v minulosti potrat zachránil pred smrťou. Podľa nového zákona by ju za to zavreli