Ľahké plastové tašky, ktoré predstavujú majoritu z celkového počtu igelitiek spotrebúvaných v EÚ, sa vo väčšine prípadov opätovne nepoužívajú. Rýchlejšie sa tak stávajú priamo odpadom, v lepšom prípade nachádzajú najrozmanitejšie sekundárne využitia.

Ruku na srdce, kto nikdy nepoužil igelitku ako vrecko do koša, na vychádzke so psom pri zbieraní exkrementov či na vyhodenie starého oblečenia či nepotrebných vecí. Vedeli ste, že na Slovensku za rok spotrebujeme dvojnásobne viac ľahkých plastových tašiek, ako je priemer Európskej únie? Do roku 2025 je cieľom novej európskej smernice, aby sa znížila spotreba týchto igelitiek maximálne na 40 kusov na osobu za rok. Ak sa aj vy chcete zaradiť medzi uvedomelých nakupujúcich a prispieť k ochrane životného prostredia, prinášame povinné „taškové desatoro“, vďaka ktorému vás „igelitková karma“ nikdy nedobehne!

 

  • Neroztrháš! Naozaj. Všetci to veľmi dobre poznáme. Buď sme do plastovej tašky naložili príliš veľa vecí a ona ich neudržala, alebo sa pri manipulácii často rýchlo poškodila a prestala plniť svoj účel. Táto taška ťa nikdy nenechá v núdzi.

 

  • Nezašuštíš! Lebo šušťanie je veľmi otravné! Koniec tomuto zvuku v tej najnevhodnejšej chvíli. Vašu novú textilnú „kamošku“ neprezradí žiaden neželaný zvuk, maximálne uznanlivé citoslovcia nad jej moderným dizajnom.

 

  • Cti matku prírodu! Lebo aj zvieratá chcú žiť a chceme mať čisté moria aj prírodu. Nechcete byť predsa zodpovedná za smrť zvierat. Pamätajte na ekorovnicu: 1 rok = sto miliárd igelitiek = rozklad počas stoviek rokov = prírodné a morské smetisko = choré či mŕtve zvieratá.

 

  • Nezohyzdíš (svoj outfit)! Veď uznajte, videli ste niekedy Beyoncé v topánkach s opätkom a s igelitkou? A vy predsa chcete žiariť aj pri bežnom nákupe!

 

  • Nezabudneš! Odteraz máte svoju textilnú nákupnú tašku vždy poruke, pekne vo svojej kabelke, a môžete tak napĺňať svoje odhodlanie, byť čo najviac ekologická.

 

  • Nepožiadaš (o spoplatnenú tašku)! Prichádza nová doba! Už si nebudete musieť zakaždým kupovať tašku. Cent k centu a čuduj sa svete, máte ušetrené na nový kúsok do šatníka.

 

  • Nebudeš mať inú (tašku ako textilnú)! Textilná taška vydrží na rozdiel od plastovej oveľa dlhšie a vďaka jej niekoľkonásobnému používaniu prispejete k zredukovaniu celkového počtu igelitiek v obehu.

 

  • Nevezmeš (priesvitnú igelitku)! Čo si kupujete, je len vaším tajomstvom. Nik nemusí vedieť, že máte svoje dni a okrem tampónov potrebujete aj dve čokolády, 20 deka tresky a fľašu vína.

 

  • Nezaprieš (štýl)! Tašku si vyberiete podľa svojho vkusu. Na igelitku nezbalíte nikoho, no s textilnou taškou so štýlovým vzorom je to na pováženie. Ekomaniaci budú mať oči na stopkách.

 

  • Osvetu šíriť budeš! O novej taške a jej výhodách poviete s radosťou aj svojim kamoškám.

 

 

 

Zobrali ste si „taškové desatoro“ k srdcu? Ak áno, nech je odteraz vaším krédom: S igelitkou nemôžeš byť šik. Nos nákup v bavlnke.

Nová ekologická bavlnená taška na vás už čaká v Kauflande. A ak ste zvedavé, ako sa s prechodom od klasických igelitiek po ich ekologické sestry popasovali známa komička Evelyn a herečka Mária Havranová, sledujte videá na www.kaufland.sk/bavlnka.