BRATISLAVA. Mnohé ženy uvažujú pre ťažkú životnú situáciu o interrupcii. Potrat však nie je jediným východiskom z tohto problému, existujú organizácie, ktoré pomáhajú tehotným ženám v núdzi. Upozorňuje na to občianske združenie Fórum života, ktoré sa gravidným ženám a matkám s deťmi v núdzi snaží pomáhať projektom Zachráňme životy.

 

Zachránili 128 detí

Združenie prostredníctvom spomínaného programu pomáha už desať rokov. "A podarilo sa nám zachrániť život 128 detí, ktorých mamy pre zložitú životnú situáciu uvažovali o interrupcii," povedala Mária Demeterová, koordinátorka projektu.

Program núka ženám a ich deťom finančnú i materiálnu pomoc. "Mesačný príspevok má podporiť tehotnú ženu, ktorá sa ocitla v krajnej životnej situácii a je zaskočená neplánovaným a nechceným tehotenstvom," vysvetlila Demeterová.

 

 

Pomohli 141 ženám

Do projektu prispievajú menší aj väčší darcovia, doteraz sa vyzbieralo vyše 305-tisíc eur, podarilo sa takto poskytnúť pomoc 141 ženám v niektorej z 34 spolupracujúcich organizácií. Tie ženám a matkám v kríze poskytujú pomoc cez ubytovanie, stravovanie či balík sociálnych, zdravotných a poradenských služieb.

"Pracovníci projektu spolu doposiaľ riešili 2140 prípadov žien uchádzajúcich sa o určitý druh pomoci súvisiaci s ich ťažkou situáciou," povedala Demeterová. Zaradenie príjemcov finančnej pomoci do systému navrhujú poskytovatelia pomoci a služieb, ale aj gynekológovia, pediatri, iní lekári či sociálni pracovníci. O pomoc môžu požiadať aj priamo ženy. Príjemcovia pomoci majú svoje osobné číslo a anonymné meno, pod ktorým sa prezentujú.