Pamätám si, keď som mala desať a poskakovala som na If you wanna be my lover a pozerala klip Spice Girls dokola. Prvá popová dievčenská skupina v mojom živote, prišlo mi to fascinujúce. Mel B, Mel C, Emma, Victoria a Geri. O dvadsať rokov neskôr viem, čo robí už len jedna z nich. Jej život je v skutočnosti oveľa viac fascinujúcejší ako spevácka kariéra. A je to práve tá, od ktorej by som to zo Spice Girls čakala paradoxne najmenej.

Robila som malý prieskum vo svojom okolí. Victoriu Beckham vnímajú všetci ako manželku zlatokopku. Pritom v roku 2014 obsadila prvú priečku rebríčka 100 najúspešnejších podnikateľov a podnikateliek Británie. Rebríček skúma päťročné obdobie a skúma rast, aj to, koľko pracovných miest firma vytvorila. Firma Wag, ktorú založila, narástla z troch zamestnancov na 100 a v roku 2014 mala obrat 30 miliónov libier.

The Guardian s ňou v tom istom roku robil interview. Victoria v ňom hovorí, že bude zrejme pracovať aj o desať rokov, pretože nedokáže nič nerobiť. „Aby som bola úprimná, moja mama nedokáže pochopiť, prečo dnes tak tvrdo pracujem.“ Robiť totiž nemusí. Britský bulvár preto pravidelne zaplavujú články, ktoré sa pýtajú, či vlastne Victoria nie je len nastrčená. Človek sa nedokáže diviť, prečo to bulváru pri mužoch nikdy nenapadne. „Som šťastná, že robím niečo, čo ma baví a na čo som pyšná a myslím, že je to aj pozitívny signál mladým dievčatám: Ak chcete mať kariéru a mať rodinu s deťmi, môžete. Je to makačka, ale dá sa to.“

 

 

Financial Times sa počas kampane v Spojených štátoch venovali tomu, či môžu ženy ako Hillary Clintonová, či Angela Merkelová byť dvojsečnou zbraňou, čo sa týka príkladu pre mladé ženy. Malý počet žien, ktoré sú v top pozíciách v biznise, je štatisticky pomerne jednotvárny. Ide takmer vždy o biele, vysoko vzdelané a často bezdetné ženy. Ženy, ktoré sa nezmestia do tejto kategórie, môžu mať dnes vážny problém presadiť sa.

S tým súvisia aj články, ktoré si potom často čítame – o superženách, supermanažérkach, ktoré zvládajú všetko ľavou zadnou. V skutočnosti sú to ženy normálne, a každá matka doma, ktorá si nemá kedy odskočiť ku kaderníkovi, si hovorí, že tu musí niekomu pekne pražiť na hlavu. Aj to je dôvod, prečo niektoré organizácie chcú, aby ženy vo vysokých pozíciách začali hovoriť úprimne o svojej kariére a práci, namiesto bájok o ich živote. Pomohlo by to zlomiť rôzne bájky a legendy o kariére. Vedeli ste napríklad, že ministerka Lucia Žitňanská má tri deti? Jedna z vecí na mojom To do liste je urobiť s ňou o tom rozhovor.

Je dosť možné, že si nakoniec vypočujeme viac, než by sme chceli. O obťažovaní, sexizme, ale aj o tom, že kým ich manželia makali na svojich kariérach a večer prišli domov unavení, ony doma kmitali okolo detí a domácnosti. Priznal to dokonca aj Barack Obama – nedávno sa poďakoval svojej žene. Keby nebolo Michelle, možno by nikdy nebol prezidentom. Ona totiž dokázala zarábať viac než on, a zároveň sa starať doma o dve deti. V momente, keď toto ženy priznajú, môžeme sa pohnúť ďalej aj v bode, prečo nie je starostlivosť o rodinu rozdelená rovnomerne.

 

 

Ale späť k Victorii Beckham. Tá má detí až štyri a firmu v rozkvete. Každé ráno vstáva o šiestej a behá osem kilometrov, a potom zobudí deti, naraňajkujú sa a rozvezie ich s mužom do školy. Posledných 5 rokov nevidela vôbec televíziu a hovorí, že je veľmi ťažké mať priateľov. Po práci sa totiž ponáhľa za deťmi a na sociálny život nemá čas. Hovorí, že keď chodila na školu, nikdy nebola najbystrejšia. Potom chodila na divadelnú školu, a nikdy nebola najtalentovanejšia. Úprimné priznanie, že človek nie je robot, dokonca ani keď má milióny na účte a babysitterku po ruke. V médiách bude zrejme aj naďalej len manželka úspešného muža. Angela Merkelová bude pre bulvár aj naďalej železná lady bez emócií a pre desiatky ďalších mužatka, ktorá len baží po kariére. Ale jedného dňa sa to zlomí. Inak to nejde. Majte pekný týždeň. 

 

Prečítajte si aj Cenzurujú menštruáciu, ale porno so znásilnením nie