Vidím ich už z diaľky, ako sedia v kaviarni, kde sme si dohodli stretnutie. Nedajú sa prehliadnuť – Katku Žgančíkovú v štýlovom klobúčiku a Evu Vokounovú s vlasmi prehodenými na jedno plece, aby vynikla jej záušnica. Chýba nám ešte Blažena Ostrovská, s ktorou sa porozprávam trošku neskôr. Tá ma počas tohtoročnej prehliadky na starosti detskú módu, aj keď širšie publikum ju pozná hlavne z dámskych kolekcií, ktorými očarila New York i Bratislavu.  

Pred vyše rokom sa ešte osobne nepoznali. Spojila ich móda a Trnava. Eva bola iniciátorkou a oslovila Katku, aby s ňou pripravila prvú módnu prehliadku. To bolo minulý rok. „My robíme nápadité doplnky, ale chýbala nám ešte tretia, tak sme oslovili Blaženu, ktorá už má vo svete módy známe meno a tiež je z Trnavy,“ spomína Eva a Katka ju dopĺňa: „Všetky tri nás spája odvaha robiť niečo iné“.

 

Módne dizajnérky Eva Vokounová a Katka Žgančíková.  

 

Klobúk sa hodí každému

Katka robí odvážne klobúky. „To nie sú len klobúky, vidieť tam jej invenčnosť a mňa to fascinuje,“ chváli kamarátkinu prácu Eva. Pozerám sa na Katkin klobúk a vracia ma to do minulosti. „Áno, kedysi boli klobúk a rukavičky, základom oblečenia,“ potvrdí moje asociácie Katka, ktorá sníva, že klobúky nebudú len hudbou minulosti. Je presvedčená, že klobúk sa hodí každému. Sama ich má vyše desať a testuje všetky svoje výrobky. „Bez klobúka sa cítim holá, zdá sa mi, že mi chránia myšlienky,“ vyznáva sa.

Nosí ich denne, aj pre rožky do obchodu vybehne s klobúkom na hlave. Vie, že klobúk môže byť tak dôležitým doplnkom, až zatieni šaty. Ako príklad uvedie istú dámu, ktorá sa dlho nevedela odhodlať, či si na ples vezme klobúk. „Potom mi bola vďačná, že som ju presvedčila. Ten jej klobúk tak upútal, že si nikto nevšimol, že mala minuloročné šaty,“ spomína Katka. Spod stola vyberie pár modelov, aby nám ukázala, o čom hovorí. Naozaj sa nedajú prehliadnuť. Keď si jeden z nich vyskúšam, cítim sa tak nejako… kráľovsky. Katka si hneď spomenie, že nedávno klobúk z jej dielne vyhral na dostihoch v Šamoríne.

 

Klobúky Katky Žgančíkovej.

 

Zaušnice aj pre mužov

Aj Evine zaušnice sú šperky, ktoré vedia robiť zázraky. Istá zákazníčka zásadne uzatvára obchody nastajlovaná v zaušnici. „Hovorila mi, že keď príde na stretnutie, hneď sa s ňou začnú baviť inak, lebo šperk upúta a tým, že ho pochvália, prelomí sa tréma,“ vysvetľuje Eva. Iné zákazníčky jej písali, že sa nikdy predtým v živote nestretli s takým záujmom na plese, ako vtedy, keď mali na sebe zaušnice. Odvtedy sú jej stálymi klientkami.

„Zaujímavé je, že, keď som zaušnice predávala v stánku, vždy sa zastavili muži a presviedčali ženy, aby si ich kúpili,“ spomína Eva. Nie som si istá, či aj mne sa niečo také hodí, a či šperk bude okolo ucha držať. Eva mi podáva zaušnicu, zdobenú pierkami, ktorá farebne ladí k mojim šatám. Napriek tomu, že je drevená, vôbec nie je ťažká. A drží okolo ucha. „Ja som prvá, ktorá testuje svoje výrobky, veď nepredám niečo nekvalitné,“ vysvetľuje.  

Zaušnice je jedinečný šperk, ktorý sa nikde okrem Slovenska a Ameriky nevyrába. Patentový úrad hľadal niečo podobné v Európe a nenašiel. U Evy si dokonca zaušnice objednávajú aj muži.

 

 

Všetko sa to začalo... doma

Každá z dám hľadá začiatky svojej tvorivosti v detstve. Blaženina mama je krajčírka a malá Blaženka vyrastala medzi špendlíkmi, látkami a klientkami skúšajúcimi si oblečenie. „Ja som však nešila pre bábiky, neštrikovala, lebo som vedela, že mi to vie spraviť mama, až na strednej škole som si ušila prvé šaty,“ spomína. Vždy sa mohla spoľahnúť na mamu, ktorá jej pomáhala s prvými modelmi, ale aj s väčšími kolekciami, keď bolo treba rýchlo pripraviť modely.

Eva chcela byť iná ako jej rovesníci, od detstva sa obliekala inak. „Mňa sa pýtali, či idem rovno z divadla a či moja mama videla, v čom som z domu odišla,“ spomína Eva. Je mame vďačná, že v nej nezabila invenčnosť a že jej dovolila tvoriť a obliekať sa kreatívne. Prvá blúzka, ktorú si ušila, mala dlhé široké rukávy, bola do fialova, batikovaná. K tomu nosila čiernu sukňu so strapcami, na ktoré navliekla korálky. Také isté potom navliekala na množstvo vrkočov, ktoré mala na hlave.

„Po rokoch som stretla spolužiačku, ktorá sa mi v detstve strašne smiala a teraz ma prekvapila, keď mi povedala, že ma vždy obdivovala za odvahu a invenčnosť,“ prezradí Eva.

Katka si svoj prvý klobúk požičala od mamy, ktorá rada spievala country. Potom si začala kupovať vlastné, až dospela k tomu, že ich chce vyrábať. Povolaním je scénografka, pracuje pre televíziu a divadlo, ale mala pocit, že svoju kreativitu najviac vyjadrí výrobou klobúkov. Lenže nikto ju to nechcel naučiť. Až našla staršiu dámu, ktorá jej dala niekoľko lekcií. Teraz má svoj vlastný ateliér, v ktorom určuje nové trendy.

 

 

Atypické klientky

„Keď prídeme do galantérie, nevedia, ako nám vyhovieť, “ smeje sa Eva. Obe s Katkou nakupujú v trnavskej galantérii len tak od oka. Nevedia, ako sa čo volá, len vedia popísať, čo potrebujú. „Čudujú sa nám, vysvetľujú, že to asi tak nepôjde, ale na koniec vždy odchádzame s plnou taškou,“ potvrdzuje Katka. Eva len vysvetľuje, že vízie, ktoré má v hlave, nevie v obchode popísať a tak musí nakupovať intuitívne. Vždy sa to podarí.

Blažena zase spomína, ako ju minulý rok len s mesačným predstihom oslovili, aby pripravila módnu prehliadku v Bratislave. Súhlasila s podmienkou, že látky budú z Talianska. „Bolo zaujímavé nakupovať na diaľku, nikdy som nedostala toľko MMSiek s nafotenými látkami, na základe ktorých som robila nákup,“ smeje sa. Ale len vďaka tomu vedela spraviť krásnu kolekciu, ktorá vznikala na poslednú chvíľu.

 

 

Vážne to chcete kúpiť?

Blažena jeden zo svojich prvých modelov predala firme na vlasovú kozmetiku, pretože šaty mali ich firemné farby. „Chcela som tie šaty ešte ukázať na iných módnych prehliadkach, ale pochopila som, že taká príležitosť sa už nemusí zopakovať,“ spomína. Eva prvú zaušnicu predala za 15 euro, o rok neskôr už predávala šperky v hodnote 150 eur. Katkine klobúky letia od 35 za detský slamák a od 70 po 170 pre dospelých. „Noblesný klobúk niekedy robím tri dni,“ vysvetľuje. Veľký úspech majú svadobné modely. Najmä s francúzskym závojom, kedy ho ženích pred oltárom musí dať hore, aby pobozkal nevestu. Všetci tento moment hodnotia ako veľmi romantický.

Ale móda nemusí byť len romantická. Minulý rok šila Blažena kolekciu inšpirovanú vojenskou módou. Kvôli tomu sa stretávala s vojnovými veteránmi - pilotmi, bola si pozrieť Štefánikove veci v múzeu v Bratislave. Kolekcia, ktorá niesla jeho meno, a ktorú pripravovala rok, mala veľký úspech.

Keď sa opýtam, s akými pocitmi predávajú svoje výrobky, Eva a Katka sa pozrú na seba a zasmejú sa. Obe totiž majú problém sa s výrobkom rozlúčiť. „Mám v očiach otázku, či to vážne chcú kúpiť a namiesto toho, aby som sa tešila, rozmýšľam, že mi ten model bude chýbať,“ s úsmevom popisuje Eva a Katka doplňuje: „Vždy sa tak trošku nedôverčivo pozerám, či to tá dáma naozaj chce a či ho bude aj nosiť, lebo by mi bolo ľúto, keby mal len ležať v skrini,“ popisuje svoje pocity Katka.

 

Detská móda Blaženy Ostrovskej.

 

Cieľavedomé

Všetky tri sú odhodlané, že pôjdu vytrvalo svojou cestou. „Baví ma to a nikdy by som nedovolila, aby to robil niekto za mňa,“ hovorí Katka, ktorá sníva o tom, že sa raz bude venovať len klobúkom.

Eva vyštudovala réžiu na bratislavskej VŠMU, ale zaušnice sú jej svet a režíruje ho tak, aby sa ich darilo zviditeľniť a predávať. „Čo všetko som sa kvôli nim naučila, to by ste neverili,“ smeje sa a vymenúva: marketing, grafika, príprava internetovej stránky, práca v Coreli atď.  O 10 rokov sa vidí v Paríži, aj keď vysťahovať sa zo Slovenska nie je jej sen. „Myslím si, že Slováci si vedia vážiť niekoho, až keď dosiahne úspech v zahraničí,“ vysvetľuje.

Blažena, ktorá vyštudovala na VŠVU odevný dizajn v Bratislave a dejiny umenia v Trnave, už medzinárodnú kariéru odštartovala. No momentálne trošku spomalila kvôli dvom malým deťom. „Nikdy predtým sa mi nepodarilo, aj keď som o tom snívala, prezentovať svoje modely v Trnave, tak som od minulého roka šťastná a na sobotnú prehliadku sa teším,“ vyznáva sa. Práve ich prehliadka otvorí celé podujatie Leto na korze.

.

Kolekcia Blaženy Ostrovskej. 

 

Prečítajte si aj Po škole urobila kariéru v Hong Kongu. Parížska škola módy teraz naberá študentov v Bratislave