WASHINGTON, BRATISLAVA. Hlas mu dalo 53 percent bielych žien, ale len 4 percenta afroamerických žien a 26 percent latinskoamerických žien. Prvá žena, ktorú budúci americký prezident Donald Trump berie do svojej administratívy je podľa AP prvou osobou inej ako bielej pleti. Juhokarolínska guvernérka Nikki Haleyová (44), ktorá je dcérou  indických prisťahovalcov, bude stálou predstaviteľkou Spojených štátov amerických v OSN. Trump na rozdiel od svojich predchodcov považuje túto funkciu za vládnu.

Druhou ženou v Trumpovom tíme má byť milionárka Betty DeVosová (58) na poste ministerky školstva.

 

Nikki Haleyová.

 

Kritičky Trumpa

Obe ženy Donalda Trumpa v kampani kritizovali a podporili jeho rivalov na straníckej úrovni. Haleyová kritizovala Trumpa v kampani za jeho vyjadrenie proti ženám a prisťahovalcom. Podľa nej sa rázne nedištancoval od pravicových extrémistov. V kampani podporovala Marka Rubia a Teda Cruza. Haleyová nemá skúsenosti so zahraničnou politikou a bude v OSN zastupovať veľmoc, ktorá má právo veta a prispieva do rozpočtu ako máloktorá iná krajina.

DeVosová je bojovníčkou za súkromné školstvo a jej nominácia stúpencov vereného školstva a niektorých konzervatívnych skupín nenadchla. Patrí tiež k Trumpovým kritičkám. Počas kampane ho označila za „votrelca“, ktorý nereprezentuje republikánsku stranu.

V kampani  prispela Trumpovým súperom Carle Fiorinaovej a Jebovi Bushovi. Neskôr podporovala Marka Rubia.  Po stretnutí s Trumpom sa už vyjadroval priateľsky „ Som poctená tým, že budem pracovať so zvoleným prezidentom na uskutočnení vízie, ktorá urobí americké školstvo skvelým. Súčasný stav je neprijateľný,“ povedala podľa Reuters.

 

Haleyová s Markom Rubiom počas kampane. 

 

Posolstvo ku Dňu vďakyvzdania

Po tvrdej kampani sa Trump snaží o zmierenie. Do vlády berie svojich kritikov a vysiela zmierlivé posolstvá. Vo videu k včerajšimu Dňu vďakyvzdania uviedol, že emócie Američanov sú zranené a napätie neopadne za noc. Verí však, že príde zmierenie. „Teraz sa začne veľká národná kampaň, aby sme začali našu krajinu opäť budovať,“ povedal podľa Reuters budúci prezident, ktorý si šiel oddýchnuť na Floridu.

 

 

Prečítajte si aj Ivana Trumpová sa chce do rodného Česka vrátiť ako veľvyslankyňa