Tu je päť hygienických návykov, ktoré podľa Idnes.cz nie sú telu tak prospešné, ako by sa nám zdalo. 

 

1. Sušenie rúk s elektrickým sušičom

Nemusíte sa ho dotknúť a máte dobrý pocit, že ste si ruky po umytí vysušili veľmi hygienicky. V okolí sušiča je však veľa baktérií, ktoré sa dostávajú do vzduchu zo zle umytých rúk. Vedci z univerzity v Leeds zistili, že veľké množstvo baktérií sa nachádza v okruhu 2 metrov od sušiča. Bolo ich 30-krát viac ako sa ich nachádza v okolí bežných zásobníkov na papierové utierky. Z hygienického hľadiska sú tak papierové utierky vhodnejšie ako sušiče.  

 

Foto - pixabay.com

 

2. Čistenie zubov po jedle

Už dávno neplatí, že by sme si mali zuby umývať po každom jedle. Napríklad, ak sme zjedli ovocie, hlavne citrusy, kde kyseliny rozleptávajú sklovinu. Vtedy by čistenie mohlo zuby aj poškodiť. „Po konzumácii kyslého sa totiž sklovina stáva citlivejšou a náchylnejšou na mechanické poškodenie,“ hovorí pre Idnes.cz stomatologička Julia Morozovová z Olomouca. Ideálne je treba dať zubom čas, aby sa sklovina spevnila, o čo sa postará slina a v nej obsiahnuté minerály. Produkciu slín môžeme simulovať žuvačkou, cukríkom bez cukru, vodou, mliekom alebo si ústa vypláchneme ústnou vodou.

 

3. Čistenie uší s vatovými tyčinkami

Vatové tyčinky používa veľa ľudí aj niekoľkokrát týždenne. Takéto dôkladné čistenie však podľa americkej otolaryngologickej akádemie ušiam neprospieva. Uši sú anatomicky vyvinuté tak, že prebytočný maz je prirodzene vytláčaný von a práve použitím čistiacich tyčiniek môžeme nechtiac jeho veľkú časť zatlačiť späť. Vatové tyčinky sú ľudia často zatlačia až úplne do ucha, čo môže viesť k zaľahnutiu v ušiach, zhoršeniu sluchu, podráždeniu zvukovodu a dokonca i zápalu ucha. Lekári varujú, že si ľudia môžu dokonca prepichnú ušný bubienok. Preto stačí len viditeľný maz zľahka utrieť.

 

Foto - pixabay.com

 

4. Horúci kúpeľ

Hoci je horúci kúpeľ s penou relaxom pre mnohé ženy a mužov, nie je vždy telu prospešný. Dlhodobý pobyt vo vode pokožku vysušuje a znižuje obranyschopnosť tela. Ženy tak môžu rýchlejšie ochorieť na vaginálnu alebo močovú infekciu. U mužov môže horúci kúpeľ znižovať kvalitu spermií. Odborníci preto radia radšej sa sprchovať.

 

5. Kýchanie do rúk

Zakryť si pri kýchaní ústa rukou je síce slušné, ale nemusí byť vždy hygienické. Hlavne, ak sa po kýchnutí dotýkame potravín a iných predmetov, čím šírime baktérie ďalej.  Pri kýchaní do rúk sa tiež baktérie ľahšie dostanú do očí a na tvár. Odborníci preto odporúčajú kýchať do vreckovky, a ak to nejde, tak si radšej zapchať nos a ústa lakťom.