BRATISLAVA. Do poslednej chvíle sa k dnešnej protestnej akcie učiteľov pripájali ďalšie a ďalšie školy. Posledné pribudli dnes večer. Do učiteľského Dňa zdravia sa tak zapojilo 233 škol z celého Slovenska. Neučilo sa v necelej polovici z nich. V niektorých školách bolo len skrátené vyučovanie.

Učitelia buď darovali krv alebo išli na preventívnu prehliadku.

 

 

Deň zdravia je pokračovaním Zrazu dlhých nosov spred dvoch týždňov, keď učitelia vyšli pred úrad vlády v Bratislave, aby ukázali svoju nespokojnosť so stavom školstva. Za akciami je Iniciatíva bratislavských učiteľov.

„Spoločným darovaním krvi chceme demonštrovať, že nám na školstve záleží a sme ochotní preň aspoň takto symbolicky niečo urobiť,“ hovorí jeden z organizátorov učiteľ nemčiny a dejepisu z Gymnázia na ulici Ladislava sáru v Bratislave Branislav Kočan.

 

 

 

Čo učitelia žiadajú:

Základnou požiadavkou je priblíženie sa svetovému a európskemu štandardu v podiele HDP smerujúceho do školstva v priemere na úrovni 6 percent hrubého domáceho produktu (HDP), u nás je to 3,9 percenta HDP.

Zvýšenie investícií do školstva by mali vyrovnať priepastné rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. A tiež priblížiť mzdy pedagogických a odborných zamestnancov v školstve mzdám učiteľov v Česku, Poľsku a Maďarsku.

Pedagogickí a odborní zamestnanci dlhodobo požadujú mzdu vo výške 1,2 až 1,6 násobku priemernej mzdy.

Žiadajú aj komplexné prehodnotenie zákona o pedagogických zamestnancov, systém ich ďalšieho kariérneho rastu a kontinuálneho vzdelávania.

Zdroj: Iniciatíva bratislavských učiteľov

 

Skúmavky s krvou počas darovania krvi v priestoroch Národnej transfúznej služby – pracovisko UNB Ružinov v Bratislave.

 

Učitelia potešili aj Národnú transfúznu službu. „Sme radi, že sa učitelia rozhodli urobiť dobrý skutok a pomôžu tak tým, ktorí to potrebujú,“ hovorí jej projektová manažérka Martina Grožajová.

 

 

 

Učitelia darujú krv počas Dňa zdravia v priestoroch Národnej transfúznej služby – pracovisko UNB Ružinov v Bratislave.

 

Minister školstva Juraj Draxer dnes odovzdával ceny najúspešnejším slovenským študentom pri príležitosti Dňa študentov. O tom, že možno príde darovať krv hovoril minister minulý týždeň pre TA3.

 

Prečítajte si aj Učiteľky o proteste: Pomôžu len aktivity zdola

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu