BRATISLAVA. Viera Pompová sa v roku 2010 uchádzala o miesto terénnej sociálnej pracovníčky v meste Spišská Nová Ves. Mala požadované vzdelanie, niekoľkoročnú prax s terénnou prácou v rómskych komunitách, ale neuspela. Na voľné miesto prijali Nerómku s nižšou kvalifikáciou, kratšou praxou, ktorá navyše neovládala rómsky jazyk. 

 

Kampaň občianskeho združenie Ľudia proti rasizmu z roku 2012.

 

Súdy to odmietli

Hoci pochybnosti o výberovom konaní vyjadril aj Fond sociálneho rozvoja, ktorý vtedy spomínané pracovné miesto financoval, rozhodnutie tým nezvrátil. Viera Pompová neuspela ani na dvoch súdoch. Okresný súd v Spišskej Novej Vsi v roku 2012 jej žalobu zamietol ako neopodstatnenú. Jeho rozhodnutie v roku 2013 potvrdil aj Krajský súd v Košiciach. A tak sa v tom istom roku Viera Pompová obrátila na Ústavný súd. Ten dal včera za pravdu rómskej žene, keď konštatoval, že všeobecné súdy porušili jej garantované právo na spravodlivý súdny proces.

 

Luník IX v Košiciach.

 

Pompová je spokojná

"Rozhodnutie Ústavného súdu je pre mňa satisfakciou, pretože po niekoľkých rokoch domáhania sa spravodlivosti som sa dožila, že Ústavný súd prikázal nižším súdom opätovne o mojom prípade rozhodovať. Verím, že rozhodnú spravodlivo. Zároveň dúfam, že rozhodnutie ÚS pomôže aj ďalším ľuďom, ktorých občianske a ľudské práva sú porušované," uviedla Pompová podľa tlačovej správy mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva v Košiciach.

Táto organizácia poskytla rómskej žene bezplatnú právnu pomoc. „Rozhodnutie Ústavného súdu SR považujem za veľmi cenné okrem iného preto, že podrobne popisuje, akým spôsobom majú súdy hodnotiť fakty, argumenty a dôkazy jednotlivých strán v antidiskriminačných súdnych konaniach. Toto rozhodnutie môže v budúcnosti naozaj výrazne zlepšiť šance mnohých ďalších diskriminovaných osôb úspešne sa domôcť spravodlivosti,“ uviedla Vanda Durbáková, právna zástupkyňa rómskej ženy, ktorá s mimovládnou organizáciou spolupracuje.

 

Prečítajte si aj Škôlkari na Luníku IX. si na školné zarábajú sami