BRATISLAVA. Minulý rok sa zapojilo 20 kaviarní od Bratislavu po Michalovce a vzniklo 1392 básni. Tento rok budete môcť zaplatiť básňou za kávu alebo čaj už v 27 kaviarňach v 17 slovenských mestách. Stačí, ak prídete do vybranej kaviarne, objednáte si čaj alebo kávu a pri platení odovzdáte vlastnoručne napísanú báseň. Slovensko sa tak tretí raz zapojí do medzinárodného projekte Zaplať básňou počas Svetového dňa poézie, ktorý UNESCO vyhlásilo na 21. marca v roku 1999, aby podporilo čítanie, písanie, publikovanie a učenie sa poézie vo svete.

 

Foto - pixabay.com

 

Každý má v sebe pocity na báseň

Ako napísala TASR iba jeden z piatich ľudí je presvedčený, že básne môže písať aj niekto iný, ako skutočný, literárne podkutý, profesionálny básnik. A sedem percent ľudí žiadnu báseň nikdy v živote neprečítalo. To chce celosvetová iniciatíva zmeniť.

„My ľudia sme rôzni. Máme rôzne zamestnania a rôzne zvyky. Žijeme v rôznych častiach sveta. Ale aj keď hovoríme rôznymi jazykmi vo vnútri nás máme silný hlas, ktorému možno rozumieť, nech hovoríme akoukoľvek rečou. Je to hlas našich pocitov. Pretože v srdci každého z nás je básnik,“ píše na svojej webovej stránke organizátor, spoločnosť Julius Meinl pre Česko a Slovensko

 

 

Poéziu propaguje Ábelová

Ambasádorkou projektu je aj tento rok poetka a propagátorka poézie Mirka Ábelová. „Poznám veľa ľudí, ktorí sa mi priznali, že ako mladí skúšali písať básne. Či už pre nešťastnú lásku alebo preto, že ich svet nechápal. Väčšina sa však za svoje výtvory hanbila a postupne ich písať prestala. Ľudia v sebe majú básnikov. Len už na nich zabudli. My im chceme pomôcť, aby ich v sebe znovu našli," povedala podľa TASR Ábelová, ktorá bude v deň poézie v bratislavskej kaviarni Kaffčo na Ventúrskej od 11.00 hod.

Organizátor podujatia potvrdil, že počet básni každý rok rastie. Počas prvého ročníka iniciatívy na Slovensku v roku 2015 vzniklo 1094 poetických kúskov, v minulom roku 1392 básní.

 

Adresy prevádzok aktuálne zapojených kaviarní na Slovensku nájdu záujemcovia na http://bit.ly/ZaplatBasnouMapa.

.

Prečítajte si aj Za kávu či čaj môžete zaplatiť básňou