Znie to ako rozprávka, a v skutočnosti to rozprávka je. Niekto tomu hovorí test poctivosti, ľudia, ktorí tento projekt vymysleli len zhmotnili svoj nápad. A ide skutočne o unikátny nápad. Do Lesného baru v Jeseníkoch na Severnej Morave mieri veľa ľudí, aby tento úkaz uvideli na vlastné oči a na vlastnej koži si ho aj vyskúšali.

 

 

Pivo v potoku a čerstvé šamrole

Lesný bar si môžete predstaviť akokoľvek, no skutočnosť predčila moje očakávania. V zurčiacom potoku sa chladia plechovky s kolou, pod dreveným vodným mlynčekom voda ochladzuje miestnu vyhlásenú desiatku a obďaleč praská drevo v ohnisku. V malom prístrešku nečaká žiadna obsluha. Sú tu skrinky s jedlom, chladnička, kávovar, príbory, hrnčeky a nechýbajú ani čerstvé šamrole ku káve.

Je mi to trochu divné, vziať si čo chcem, nakrojiť špekáčik a ísť si ho upiecť. Na drevenom stole už čaká vylovená plechovka s pivom a deti žužlú kôrku chrumkavého chleba. Opekáme si špekáčik nad ohňom, ktorý tu ktosi neviditeľný udržuje, a rozmýšľam, že som vlastne svedkom zázraku.

 

 

Lesný bar funguje na jednoduchom princípe. Prídeš, naješ sa, napiješ a do pripravenej kasičky zaplatíš. Ceny sú pri jednotlivých položkách jasne uvedené. Áno, čítate dobre, nikto vás tu nestráži, koľko toho zjete, nikto po vás nemáva účtom, nikto sa nepýta, či si ešte niečo dáte. A hlavne, nikto by si vlastne ani nevšimol, keby ste nezaplatili.

Možno, že už to niekto niekedy skúsil, možno, že má dnes výčitky a chce sa vrátiť, aby dlh zaplatil. Väčšina ľudí tu však do pokladničky hádže aj prepitné.

 

K lesnému baru sa dostanete aj s kočíkom. Foto - autorka

 

Na počiatku bola recesia

Podľa tvorcov Lesného baru išlo zo začiatku skôr o recesiu a ľahko provokatívnu záležitosť. No nakoniec je z toho atraktívne a vyhlásené turistické miesto. Lesný bar funguje na základných princípoch solidarity, tolerancie, čestnosti a dôvery.

Paradoxné je, že aj potencionálny zlodej tu nemá potrebu kradnúť. Veď to pre neho nie je zaujímavé, vziať si niečo, čo vlastne nikto nestráži. Jediní, kto tu počas tých rokov kradli a ničili, boli miestni výrastkovia. A aj tu išlo len to, si niečo dokázať a nie vyložene kradnúť.

To, že ľudia neveria, že niečo také môže naozaj fungovať, dokazujú aj zápisy v pamätných zošitoch Lesného baru: „Toto mi vracia vieru v našich ľudí, že nie sú všetci zlodeji, pretože kým som toto nevidel, nenapadlo mi, že je vôbec možné, aby sa niekto najedol a potom to aj zaplatil."

Alebo: „Už najmenej 4 roky sledujem, či je to u nás v Čechách vôbec možné. Teraz sme tam konečne boli a presvedčili sme sa, že to funguje. Je to neuveriteľné. Obrovská vďaka Vám, že ste vydržali vo viere v naše dobré vlastnosti“.

 

 

Viera v poctivosť

Ak tomu ešte stále neveríte, je to jednoduché. Zoberte si batoh, dobré topánky, prípadne aj kočík s deťmi a vyrazte do Lipové - Lázně na hranici Jeseníkov a Rychlebských hôr. Práve tu sa v lesoch ukrýva miesto, ktoré ukázalo, že ľudia nie sú tak skazení, ako to mnohokrát vyzerá. Miesto, o ktorom sa hovorí po celom svete.

A teraz už prepáčte, musím domov, deti sa už hlásia. Ešte spočítam, čo som tu uprostred lesa v bare zjedla a vypila a do pokladničky hádžem ešte niečo navyše. Rovnako ako ten pán predo mnou aj tá babička s vnúčatami, čo platí hneď po mne. Robia to s dobrým pocitom a robia to aj napriek tomu, že viera v ľudí, ktorú miestni majitelia majú, je na nezaplatenie.

 

 

Info:

Lesný bar nájdete pozdĺž cesty z Hornej Lipové na horu Smrek / 1125 mnm / v údolí riečky Vápenné. GPS súradnice Lesného baru: 50 ° 13'27.95 "N, 17 ° 3'23.278" E

 

Prečítajte si aj Zaplatiť koľko sa vám páči? Áno, aj tak sa dá nakupovať

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.