Čierna bola obľúbená farba duchovných, umelcov, módnych návrhárov, askétov, ale aj... fašistov. A čo biela? Až kombináciou čiernej a bielej získavame v móde celkom nový výsledok. Táto kombinácia sa objavovala už storočia pred nami. Napríklad romantickí básnici boli oblečení v bielych blúzkach s ležérne prehodeným čiernym šálom. Ale až 20. storočie túto kombináciu objavilo naplno.

 

 

„Čierno-biele vzory majú svoju históriu v pop-arte, v modernom umení 20. storočia, keď sa optické umenie začína prejavovať na vzoroch látok. Do umenia a do módy sa dostáva zebrový vzor, optické vzory. Umelci a návrhári začínajú hru s ilúziou priestoru a perspektivou,“ popisuje pre Ženy v meste Štefánia Gajdošová Sikorska, módna návrhárka, dizajnérka a pedagogička na SOS v Košiciach.

 

 

Coco Chanel a Marlene Dietrich

Ako to už v móde 20. storočia bolo zvykom, svoj prínos v hre s bielou a čiernou mala aj Coco Chanel. „Zahrala sa s líniami a s lemovaním, ktoré vkomponovala do svojich kostýmov bielej farby olemovaných čiernou farbou alebo naopak,“ vysvetľuje Gajdošová Sikorska.

Kombináciu bielej a čiernej spropagovali aj filmové hviezdy. Napríklad Marlene Dietrich mala na sebe v roku 1930 vo filme Maroko pánsky čierny oblek s bielou blúzkou.  A ktorá žena v 50. rokoch minulého storočia nechcela nosiť bielu blúzku a čiernu sukňu ako Audrey Hepburn vo filme Prázdniny v Ríme z roku 1953? O rok neskôr Grace Kelly vystúpila v Hitchcockovom thrilleri Okno do dvora a mala na sebe klasické bielo-čierne šaty, ktoré sa stali kultovými.  V roku 1977 vo filme Annie Hallová zase nosila Diane Keaton s veľkým šarmom pánske čierne nohavice a biele košele, čim očarila nielen Woodyho Allena, ale aj millióny žien po celom svete.

 

 

V biznise i v športovej móde

Kombináciu bielej a čiernej si obľúbila aj princezná Diana, ale aj manželky politikov. Napríklad na inaugurácii poľského prezidenta v auguste vystúpila jeho manželka Agata Duda v nádhernom čiernom kostýme s bielym lemovaním, poobede mala na sebe biely kostým s čiernym olemovaním.

„Tento štýl sa najviac uplatňuje v biznise, ale nosí sa aj v športovej móde, ktorá v takom farebnom prevedení pôsobí elegantnejšie,“ hodnotí Gajdošová Sikorska. Upozorňuje však, že tento štýl si vyžaduje odvahu. „Pre výrazný kontrast farieb musíte rátať s tým, že ste neprehliadnuteľná“ dodáva.

 

 

Náš tip

Pripomíname, že správnou hrou bielej a čiernej môžete svoju postavu vylepšiť: napríklad čierna zakomponovaná dole - optický zoštíhli, biela hore - vyrovná proporcie, pri postave v tvare hrušky zväčší prsia a ramená.

Ženy v meste pripravili jednoduchú kombináciu týchto dvoch farieb: bielo-čierne krátke šaty, čierne pančuchy a čierne lodičky na vysokých podpätkoch. V takej kombinácii nič nepokazíte.

 

 

Prečítajte si aj Pražský Unique Fashion Week zaujali svadobné šaty košickej návrhárky