BRATISLAVA. Je jedno, či potrebujete otestovať produkt, službu alebo systém, aký možno používa vaše účtovníčka. Zakaždým potrebujete ľudí, ktorí pomôžu zistiť, či všetko funguje ako má. Produkt či službu testujú už pri vývoji, aby vychytali chyby. Testeri vedia, čo presne by mala aplikácia robiť, pozorne ju testujú a každú chybu nahlásia či prekonzultujú s vývojármi, ktorí chybu opravia a testuje sa opäť.

Od 17. októbra budú učiť testovať aplikácie výhradne ženy vo Women Tester Academy (WTA). „Veľa starších žien nám píše, že by rady vstúpili do sveta IT, ale na vysokú školu už nepôjdu a z množstva rôznych kurzov si nevedia vybrať taký, čo by im sedel. My sme preto vybrali testing ako cestu, kde ich môžeme pomerne rýchlo zaškoliť na základnú úroveň a pomôcť im v tom rozbehu do IT,“ hovorí pre ženy v meste Petra Kotuliaková z občianskeho združenia Aj Ty v IT.

 

Foto - Aj Ty v IT

 

Pre ženy rôzneho veku a zamerania

Akadémiu otvoria pre ženy rôzneho veku a zamestnania. Vítané sú vysokoškoláčky s iným odborným zameraním alebo maminy s deťmi, ktoré uvažujú, kam po materskej. Aj preto nie je akadémia online. „Rozhodli sme sa pre klasický kamenný kurz, kde musia byť ženy fyzicky prítomné. Uvedomujeme si, že akonáhle je žena doma a má deti alebo na starosti domácnosť, nevie sa vždy plne sústrediť na obsah kurzu. Fyzická prítomnosť žien nám zároveň umožní detailne sa im venovať - teda počas každej hodiny si hneď povedať, či bola nejaká časť, ku ktorej sa potrebujú vrátiť a zopakovať ju,“ hovorí Kotuliaková.  

V období šiestich týždňov absolvujú ženy 42 hodín odborných prednášok a praktických cvičení zo sveta softvérového testingu. „Chceme, aby sa každá účastníčka po skončení kurzu v čo najkratšej dobe zamestnala ako junior softvérová testerka. V tom sa jej budeme snažiť aj pomôcť formou kontaktovania s možnými zamestnávateľmi,“ vysvetľuje Kotuliaková.  

 

Foto - Aj Ty v IT

 

Ženy sa medzi mužmi občas stratia

Otvoriť akadémiu iba pre ženy má svoje zdôvodnenie. „Akonáhle máte zmiešanú skupinu, kde ženy tvoria 10 percent účastníkov, tak chlapi idú ako "draci" dopredu. A keď nastane situácia, že sa žena „stratí“, máloktorá ma odvahu zdvihnúť ruku a ozvať sa, že nerozumie. Radšej si povie, že si to naštuduje doma a tým pádom sa celý proces výučby pre ňu stáva komplikovanejší. Nehovoriac o tom, že začína pochybovať, či na to "má" a či to zvládne,“ vysvetľuje Kotuliaková.

Women Tester Academy (WTA), ktorý sa ako projekt dostal do finále Európskej súťaže - European social innovation competition, bude prebiehať od 17. 10. 2017 do 23. 11. 2017, každý utorok a štvrtok, od 17.00 do 20.30 hod. v Bratislave.

 

Prečítajte si aj A prečo by ženy nemohli byť kýmkoľvek?