BRATISLAVA. Na darčeky a dobroty na štedrovečernom stole minieme tento rok priemerne 477 eur. Ukázal to prieskum Agentúry TNS realizovaný v októbri tohto roka na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov starších ako 18 rokov.

„K štedrejším Vianociam by mal pomôcť postupný rast príjmov Slovákov ako aj nižšia nezamestnanosť na Slovensku,“ hovorí hlavná ekonómka Tatrabanky Mária Valachyová. Predpokladá, že tento rok minieme na darčeky a na celé Vianoce o niečo viac ako vlani. Spotreba domácností totiž v tomto roku rastie, približne o dve až tri percentá, vysvetľuje.

„Podobne ako po zvyšok roka, tak aj pred Vianocami by malo platiť, že svoj rodinný rozpočet si treba strážiť a dobre si premyslieť, na čo minieme peniaze,“ hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová.

 

 

Najviac v Bratislave, najmenej v Prešove

Vianočné darčeky nakúpime podľa prieskumu Agentúry TNS tento rok za približne 235 eur. Na potraviny a nápoje na vianočný stôl minieme okolo 242 eur. Najviac na darčeky minú obyvatelia Bratislavského kraja – až 309 eur. Na potraviny obyvatelia miest nad sto tisíc obyvateľov – 297 eur a ľudia od 45 do 54 rokov – 271 eur.

Za vyššími výdavkami na darčeky a dobroty na štedrovečernom stole v Bratislave a okolí vidí Glasová najnižšiu nezamestnanosť a najvyššie platy. Miera nezamestnanosti v Bratislavskom kraji sa totiž pohybuje okolo piatich percent, vysvetľuje. Priemerná hrubá nominálna mzda v Bratislave a okolí prekračuje úroveň 1 100 eur.

 

Aké výdavky bude mať vaša domácnosť s tohtoročnými Vianocami?

Priemerné hodnoty (v eur)

Vianočné darčeky

235

Potraviny

186

Nealkoholické nápoje

30

Alkoholické nápoje

26

Zdroj: TNS Slovakia, október 2015, N = 1000

 

Naopak najmenej na darčeky minú obyvatelia Prešovského kraja – 205 eur. Najmenšie výdavky na pochutiny plánujú obyvatelia Banskobystrického kraja – 204 eur.

Nezamestnanosť v Prešovskom a Banskobystrickom kraji je až v rozpätí 16 až 17 percent. Pričom mzda sa pohybuje v Banskobystrickom kraji okolo 700 eur. V Prešove a okolí je to iba zhruba 650 eur. Práve Prešovský región je podľa nej región s najdlhšími radami nezamestnaných a s najnižšími mzdami. „Niet sa čo čudovať, že aj výdavky na nákup vianočných darčekov budú najnižšie práve v tomto regióne,“ hovorí.

Bohatšie darčeky budú mať aj tí, čo bývajú v mestách nad sto tisíc obyvateľov – 301 eur, vysokoškolsky vzdelaní ľudia – 271 eur a ľudia vo veku 45 až 54 rokov – 257 eur. Menej darčekov naopak zase ľudia s nižším vzdelaním – 131 až 187 eur, mladí ľudia od 18 do 24 rokov – 159 eur a tí, čo bývajú v obciach do tisíc obyvateľov – 183 eur.

Rozdiely v objeme peňazí, ktorý chceme a môžeme vynaložiť na sviatky, sú badateľné aj z hľadiska vzdelania, či mesta alebo obce, v ktorom ľudia žijú, vysvetľuje Glasová. „Vo väčších mestách, kde je viac práce a vyššie mzdy, zrejme budú aj tie vianočné výdavky obyvateľov vyššie,“ hovorí. Šetriť sa bude podľa nej hlavne v menších obciach – hlavne tam, kde pracovné miesta chýbajú.

Viac míňajú aj vzdelanejší ľudia – lebo aj viac zarobia, vysvetľuje.

 

 

Najviac nakupujeme tesne pred sviatkami

Podľa prieskumov Tatrabanky klienti nakupovali vlani najviac týždeň pred Vianocami, dodáva hovorkyňa banky Zuzana Povodová. Kartami vtedy zrealizovali transakcie v objeme takmer 12 miliónov eur, vysvetľuje. „Priemerná výška jednej transakcie sa vyšplhala na viac ako 46 eur,“ hovorí.

K najobľúbenejším obchodom pred Vianocami patria podľa Povodovej kníhkupectvá, hračkárstva a obchody s oblečením - tie navštevujeme týždeň pred sviatkami až trikrát častejšie. Medzi darčekmi býva aj elektronika či dokonca nový nábytok a dobrá kozmetika, dodáva.

Za prvý polrok tohto roka sme nakúpili za takmer 9,2 miliardy eur – teda 1690 eur na jedného obyvateľa, dodáva Glasová. Takmer polovicu výdavkov sme nechali v rôznych supermarketoch či hypermarketoch, kde nájdeme na jednom meste takmer všetko, vysvetľuje. Takmer pätina ľudí išla do špecializovaných obchodov s oblečením, kozmetikou, liekmi či šperkmi. Za desatinu sme tankovali a kupovali veci do domácnosti – ako nábytok, či nakupovali online, dodáva.

 

 

Prečítajte si aj Čo pod stromček? Láskavé slovo Antona Srholca