V meste Vinnycia v strednej časti Ukrajiny sa v nedeľu konala posledná rozlúčka so štvorročnou Lizou Dmytrijevovou, ktorá zahynula pri ruskom raketovom útoku na mesto vo štvrtok 14. júla. Informoval o tom portál britského denníka The Guardian.

S Lizou, ktorá mala Downov syndróm, sa na sociálnej sieti rozlúčila aj ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská, ktorá sa s ňou stretla pri nakrúcaní vianočného videa.

„Nezbednica zvládla počas pol hodiny pomaľovať nielen seba, svoje šaty, ale aj všetky ostatné deti, mňa, kameramanov a režiséra,“ spomínala Zelenská. „Pozrite sa na ňu, živú, prosím. Plačte so svojimi milovanými.“

Zverejnený videozáznam aj fotografie obleteli internet a prispeli k rozhorčeniu sveta nad brutalitou vojny na Ukrajine.

Pohreb malej Lizy

Rodina a kamaráti Lizy sa zišli v nedeľu ráno na pohrebe v pravoslávnom kostole vo Vinnycii. Zhromaždení ľudia zapaľovali v kostole sviečky aj na pamiatku ostatných ľudí zabitých pri tomto ruskom útoku. Lizino telo ležalo v otvorenej rakve s kvetinami a plyšákmi pri nohách.

Ruské rakety usmrtili vo štvrtok dopoludnia vo Vinnycii, keď boli ulice plné ľudí, celkovo 24 osôb vrátane troch detí - štvorročnú Lizu, sedemročného chlapca a osemročného chlapca.

Rodinní príslušníci a priatelia počas pohrebu 4-ročnej Lizy.  Foto - TASR/AP

Liza, ktorá mala Downov syndróm, išla vo štvrtok so svojou matkou Irynou Dmytrijevovou k logopédovi, keď na mesto dopadli ruské rakety. Krátko pred explóziou Iryna zverejnila na sociálnych sieťach video, na ktorom jej dcéra po ceste s námahou tlačí svoj vlastný kočík.

Dlhoročná priateľka rodiny Dmytrijevových pre agentúru AP povedala, že Lizina matka sa veľmi snažila, aby jej dcéra mala plnohodnotný sociálny život. „Chcela, aby jej dieťa malo život so všetkým, čo k tomu patrí,“ vysvetlila Helena Sydorenková.

Keď sa začala vojna, rodina Dmytrijevových presídlila z Kyjeva do asi 270 kilometrov vzdialenej Vinnycje, ktorú ľudia až do štvrtka považovali za relatívne bezpečnú.

Lizina mama je vo vážnom stave

Lizina matka Iryna Dmytrijevová bola medzi vyše 100 ďalšími ranenými. Pri útoku utrpela ťažké zranenia a je vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na nedeľný pohreb ani nemohla prísť, bol tam Lizin otec a babička.

Žena nesie portrét 4-ročnej Lizy počas jej pohrebu.  Foto - TASR/AP

Zo 100 ranených pri útoku 68 pokračuje v liečbe vrátane troch detí a štyria ľudia sú stále nezvestní, uviedol v sobotu šéf okresu Vinnycia Serhij Borzov.

Ruská štátna televízia prinášala o útoku vo Vinnycii také dezinformácie ako obvykle - tvrdila, že akékoľvek obvinenia z útočenia na civilistov sú len propagandou "ukrajinského režimu", píše Guardian.